Genel

Üsküdar’da Nakliyat

Üsküdar, İstanbul’da Anadolu Yakası’nda bulunan bir ilçedir. Beykoz, Ümraniye, Ataşehir, Kadıköy ile çevrilidir. İlçeye bağlı bir köy bulunmamaktadır. Üsküdar ilk ismini Roma döneminin askeri birliklerinden alır. Daha sonra bu isim Üsküdar’a dönüşmüştür. Atina ve daha eski dönemlerde de önemli bir ulaşım ve konaklama merkezidir. Osmanlı döneminde bu ilçede İstanbul Boğazı kıyısında pek çok sahilsarayları ve yalılar bulunmaktaydı. Bu yalılardan pek çoğu günümüze kadar kalmamış, yakılıp yıkılmıştır. Eski yalılardan günümüze kalanlardan bazıları; Kıbrıs Yalısı, Edib Efendi Yalısı, Sadullah Paşa Yalısı’dır. Ayrıca pek çok kilise de bu bölgede yer almaktadır. İlçenin simgesi ise tabi ki Kız Kulesi’dir.

Üsküdar evden eve nakliyat işlemlerinde nakliyat yapılacak eşyalara uygun planlamalar yapıldıktan sonra eşyaların taşınacağı büyüklükteki araçlar ile taşımacılık yapılmaktadır. Eşyaların kırılma ihtimallerine, kaç kişilik ekibin çalışacağı, asansörlü sistemin en uygun kurulacak noktası ve eşyaların sigorta değerleri planlanarak hizmete başlanmaktadır. Ekip her iş için ayrı ekiplerle çalışmaktadır. Ambalaj yapan, monte yapan, taşıma yapan ekip ayrıdır ve hepsi kendi işinde profesyoneldir.                

İlçede bulunan doğal güzelliklerden en önemlileri Büyük Çamlıca Tepesi ve Küçük Çamlıca Tepesi’dir. Büyük Çamlıca Tepesi, Üsküdar’ın en yüksek noktasıdır. Boğaz’ın iki tarafı arasındaki ulaşımda önemli bir yere sahiptir. 2008 yılında bağlı olan Esatpaşa ve Fatih mahalleleri Üsküdar’dan ayrılarak Ataşehir’e bağlanmıştır. Bölgede pek çok önemli yapı bulunmaktadır. Çünkü Üsküdar, Osmanlı dönemi boyunca imar faaliyetlerinin merkezi haline gelmiştir. Yapılardan belki de en önemlisi Kız Kulesi’dir. Bunun haricinde Anadolu yakasındaki en büyük Müslüman mezarlığı olan Karacaahmet Mezarlığı’da burada bulunmaktadır. Diğer önemli yapılar arasında; Çinili Külliyesi, Mihrimah Sultan Külliyesi, Ayazma Camii, Beylerbeyi Camii, Beylerbeyi Sarayı, Adile Sultan Kasrı, Selimiye Çeşmesi, Çamlıca Kasrı, Büyük Selimiye Camii bulunmaktadır.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu