Genel

Tuzla Taşımacılık

Tuzla ilçesi, İstanbul’un en güneyinde yer alır. Türkiye’nin en büyük tersanesi burada bulunmaktadır. Ayrıca Türkiye’deki tek Formula1 pisti de buradadır. 20. Yüzyılın sonlarında balıkçılık ve çiftçiliğin hakim olduğu ilçe, sanayinin gelişmesi ile geçim kaynağını ticarete yöneltmiştir. Tersanelerin bulunduğu alan olarak bilinen Tuzla’da İTÜ Denizcilik Fakültesi, Tuzla Piyade Okulu, Deniz Harp Okulu, Sabancı Üniversitesi ve daha pek çok eğitim alanı bulunmaktadır. İlçe, Kocaeli’nin Gebze ilçesine oldukça yakındır. Yerleşimi Osmanlı öncesine dayanmaktadır. En eski tarihi ise Bakırtaş dönemine kadar uzanmaktadır. Tuzla, Orhan Gazi döneminde Osmanlı’ya bağlanmıştır.Osmanlı döneminde liman olarak kullanılan bu yerleşke de balıkçılık da ön plandadır. 1912 yılına kadar Rum balıkçı köyü olarak bilinen bu ilçede hobi olarak da balıkçılık yapılmaktadır.

Tuzla evden eve nakliyat hizmeti konusunda uzman personeli ile çalışmaktadır. Müşteri isteklerinin ön planda tutulduğu taşımacılıkta ofis, fabrika taşımacılığı da yapılmaktadır. Evdeki mobilyalar sertifikalı marangozlar tarafından demonte edilerek, özel tek seferlik ambalaj kağıtları ile sarılır. Her parça numaralandırılarak taşınılan evde aynı şekilde kurularak teslim edilmektedir. Evdeki diğer beyaz eşyalar da işinde uzman elektrikçiler tarafından sökülerek ambalajlanır. Tüm eşyalar ağırlıklarına ve hassasiyetlerine göre ambalajlanmaktadır. Taşıma koşullarının hijyenik olmasına dikkat edilmektedir. Ekip her iş için ayrı ekiplerle çalışmaktadır. Ambalaj yapan, monte yapan, taşıma yapan ekip ayrıdır ve hepsi kendi işinde profesyoneldir.                

Tuzla ilçesinde Bizans döneminden kalma  pek çok mimari esere rastlanmıştır. Yapılan tarihi kazılarda Bizans Devri Kilisesi, Saint Andre Manastırı, Hagios Gikara Manastırı ve Hagios Geogios Manastırı ortaya çıkarılmıştır. Tuzla’da toplamda 7 kilise bulunmaktadır. Ayrıca Padişah I. Sultan Ahmet döneminde yapılan bir de camii vardır. İlçede bulunan Orhanlı Köyü yaklaşık 600 seneliktir. Aydınlı Mahallesi’nin de tarihi bir yerleşim yeri olduğu bilinmektedir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu