Genel

Sultan Gazi Ev Nakliyat

Sultangazi, İstanbul’un Avrupa Yakası’nda bulunan bir ilçedir. Daha önceleri Gaziosmanpaşa’ya bağlıyken, daha sonra Eyüp ve Esenler’den mahallelerin katılımı ile ilçe haline gelmiştir. İlçe içerisinde Alibey deresi, Alibeyköy barajı ve Cebeci Taş Ocakları yer almaktadır. İlçeya bağlı olan 15 mahalle bulunmaktadır. Bunlar; 50. Yıl, 75. Yıl, Cebeci, Cumhuriyet, Esentepe, Eskihabibler, Gazi, Habibler, İsmetpaşa, Malkoçoğlu, Sultançiftliği, Uğurmumcu, Yayla, Yunusemre ve Zübeydehanım mahalleleridir.

Sultan gazi evden eve nakliyat hizmeti İstanbul’un tüm ilçelerinde taşımacılık fırsatı sunmaktadır. Hem ilçe içinde hem de ilçeler arası hizmet veren nakliyat firmalarına telefon, e-mail ve iletişim formu yoluyla ulaşabilirsiniz. Nakliyat yapılacak eşyalara uygun planlamalar yapıldıktan sonra eşyaların taşınacağı büyüklükteki araçlar ile taşımacılık yapılmaktadır. Eşyaların kırılma ihtimallerine, kaç kişilik ekibin çalışacağı, asansörlü sistemin en uygun kurulacak noktası ve eşyaların sigorta değerleri planlanarak hizmete başlanmaktadır.                

Alibeyköy barajın üzerinde amatör balıkçılık, su sporları etkinlikleri yapılmaktadır. Etrafındaki ormanlık alan ise koruma altındadır. İlçede Mimar Sinan tarafından 16. Yzyılda Alibey Deresi üzerinde yapılmış su kemeri de bulunmaktadır. Mağolava Su Kemeri olarak anılan bu kemer onarılarak İstanbul’a su taşıma faaliyetini devam ettirmektedir. Bu su kemeri dünyadaki eserler arasında da baş yapıtlar arasında gösterilmektedir. Daha önceleri köy olan ve Sultangazi İlçesi’ne bağlanarak mahalle olan Cebeci’de tarihi bir Rum kilisesi de bulunmaktadır. Bir Rum köyü olan Cebeci köyü daha sonra Rumların Atina’ya yollanması ile Türklerin yaşadığı bir yer haline gelmiştir. Mahallede camii bulunmamasından dolayı kilise mimarisinde bir değişiklik yapılmadan camii olarak kullanılmıştır. Daha sonraları camii yapıldıktan sonra defineciler tarafından kilise etrafında bulunan Rum Mezarlığı tahrip edilmiştir. Ayrıca Alibeyköy Barajı’nın altında Mustafa Kemal Atatürk’ün çiftlik evlerinin varlığı da söylenmektedir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu