Sağlık

Sağlık İçin En Faydalı 10 Besin

Sağlıklı yaşamın en temel yolu sağlıklı beslenmekten geçer. Birçoğumuz bunu başaramasak da hep hayal ederiz; en sağlıklısını, en organiğini. Hepimiz biliyoruz ki vücudumuz omega 3, protein, kalsiyum ve mineraller gibi takviyelere ihtiyaç duyar. Öyle ki çoğu besin çoğu hastalığa karşı direnç gösterir ve bağışıklığı destekler. İşte biz de sağlık için en faydalı 10 besin listesini bir araya getirdik.

1) Süt

Kemik yapısının güçlenmesinde büyük faktörü olan bir besin olmakla beraber büyümeyi ve gelişimi de destekler. Ayrıca kemik erimesini de önlemeye yardımcı bir besindir. Beynimiz için oldukça yararlı olan süt, beynin ihtiyacı olan enerjiyi de karşılar. Faydaları bununla da sınırlı kalmayıp içeriğinde CLA(yağ yakıcı) asidi bulunmaktadır ki bu asitin kansere karşı koruyucu olduğu da söylenmektedir. Bütün bu faydaları göz önünde bulundurulduğunda sağlık için en faydalı 10 besin listemizde baş sırada yerini alıyor.

2) Yumurta

Yumurta günün en önemli öğünü olan kahvaltılarımızın vazgeçilmezi olmakla yetinmeyip, yapılan birçok araştırmada besinler arasındaki en kaliteli proteinin yumurtada olduğu gözlenmiştir. Kalorisi düşük olan bu besin göz sağlığını güçlendirmekle beraber beyni de korur.

3) Kırmızı Et

Kırmızı Et
Kırmızı Et

Buzdolaplarının vazgeçilmezi olan kırmızı et, gerek B12 gerekse kas ve beyin fonksiyonlarını olumlu destekliyor. Lakin tüketilen kırmızı etin ahırlarda suni yöntemlerle beslenen hayvanlardan değil doğada serbest gezen ve tamamen doğal yiyecekler tüketen hayvanlardan tercih edilmesi gerekiyor.

4) Somon

Sağlık için en faydalı 10 besin listemizde dördüncü faydalı besinimiz olan Omega 3 yağ asitleri barındıran bu besini mutlaka öğünlerinize dahil etmelisiniz. B12 bakımından da zengin olan bu besin kan şekerini düzenler, ruh halini dengeler. Bir diğer özelliği de en iyi anti-aging gıdası olmasıdır.

5) Fasulye

Kalp dostu olmasıyla bilinen fasulye, kan şekerini dengeler, sindirim sistemini düzenler. Kolesterolü düşürücü etkisi vardır. Protein deposu olmasıyla beraber yağ oranı da düşüktür. Kanser riskini azalttığı bilinen bu besin kilo kontrolü sağlama özelliği ile de sofraların gözbebeğidir.

6) Kuruyemiş

Kuruyemiş
Kuruyemiş

Severek tükettiğimiz bir besin daha! üstelik enerji bombası olanından, öyle ki azı karar çoğu kalori. Haftada 5 kez tüketmenin kalp krizi ve kalp hastalığı riskini yüzde 30-50 arasında azalttığı biliniyor. Her gün 25 gramlık fıstık, fındık, ceviz, badem tüketimi yeterli olacaktır.

7) Elma

Sevilen meyvelerden biri olan bu besin astım, diyabet ve akciğer kanserine karşı koruyucu etkiye sahiptir. Kemik güçlendiren K vitaminini içinde bulundurur. Ayrıca yemek saatinden 30 dakika önce tüketimi, iştahı bastırıp fazla yemek yemenizi önler.

8) Nar

Pazardan aldım bir tane eve geldim bin tane! Faydası say say bitmez; Damarları koruyan, tümörlerin büyümesini engelleyen, bağışıklık sistemini kuvvetlendiren, kalp sağlığının korunmasına yardım eden, kanser hücrelerinin gelişmesine engel olan ve kan basıncını dengeleyen nar, aynı zamanda antioksidan açısından da zengin bir besinimizdir.

9) Brokoli

Brokoli
Brokoli

Mineral ve vitamin oranları bir hayli yüksek olan brokoli vücudu toksinlerden arındırır, tüm kanser risklerini azaltır.

10) Yaban Mersini

Gelelim sağlık için en faydalı 10 besin listemizdeki onuncuya. Hafızayı güçlü kılan bu besin lif kaynağından oldukça zengindir. Aynı zamanda kanserden koruyan antioksidanlar da içerir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu