Sinema

Hint Dizilerinin Sırrı Nedir?

Hint dizileri denildiğinde, genel olarak ne anladığımızı belirtmek için, Hindistan kültürünü az-çok bilmekte yarar vardır. Buna göre, Hinduizm’de kadının erkeğin gerisinde kaldığını söyleyebiliriz. Kutsanan aile değerlerinin dağılmasına izin verilemez. Kadın herhangi kötü bir muamele görse bile, sesini çıkartmamalı, olanlara katlanmalıdır. Kadınlara acılı aşk hikâyeleri, annelik rolleri, ev işleri biçilmiştir.

Hindistan’da evlilik yaşı da hayli düşük olduğu gibi, genelde insanlar kendilerinden ziyade, toplum için yaşıyorlar. 18’inden küçük kızlar koca adamlarla rahatlıkla evlendirilebiliyorlar. Orada da maddiyat, insani değerlerin önünde gidiyor. İnsanları mal varlıklarına göre değerlendirmek yaygın; kişiliğin iyi taraflarına kimse aldırış etmiyor.

Hindistan dünyanın en kalabalık nüfuslarından biri olduğu gibi, çok çocuklu geniş aileler büyük yer kaplıyor. Ülkede yüzlerce inanç, onlarca dil konuşulmaktadır. Ama, yüzde seksen beşe yakın kişinin Hindu olduğu yerde, daha çok bu inancın gelenekleri sürdürülmektedir.

Dizilerdeki Bollywood Etkisini Biliyor Muyuz?

Hollywood nasıl Amerika için bir sembol olduysa ve dünya sinemasını da etkilediyse, Bollywood da aynı şekilde Hindistan’ın ünlü sinema merkezlerinden biridir. Burada devasa film platoları inşa edilmiştir. Pek çok film burada çekilmektedir.

Bollywood seri halde filmler üretip, piyasaya sürmekte; lakin, korsancılığın da önüne geçememektedir. Filmlerde genelde bir kadınla bir erkek arasındaki aşk üstünden gelişen durumlar anlatılır. Geniş, çok renkli mekânlar ve ihtişamlı kostümler kullanılır. Film müzikleri ve dansları da ilgi çekicidir.

Hint Dizileri Neden Türkiye’de Çok Sevilmektedir?

Hint dizileri üstünden gittiğimizde, bunların neden Türkiye’de sevildikleri de ortaya çıkacaktır. Nitekim, bu dizilerin çoğunluğu Türk dizileriyle benzerlik taşımaktadır.

Bu dizilerde de zengin oğlan-fakir kız aşkı ilk sırada yer alır. Oğlanın annesi kızı istememektedir. Ona kötü davranır. Kadınlar filmlerde ya çile çeken ya da zalim varlıklar pozisyonundadır. İntikam hep birbirleri arasında yaşanır. Erkeklerse, sistemi bir şekilde yürütürler.

Dizilerde, düşman ailelerin, düşman grupların, farklı inançlardan insanların birbirlerini sevmeleri de sıkça anlatılır. Bu diziler tıpkı, Türkiye’deki Doğu, Güneydoğu Anadolu bölgesinde geçen diziler gibidir. Oradaki aşiret sisteminin zorbalıkları, kadınlara uygulanan baskılar, çocuk gelinler, kumalık geleneği, hanım ağaların ceberutlukları, aileler arasındaki töre cinayetleri, kumpaslar, Hint dizilerindekini andırmaktadır.

Yine, bu dizilerde aşk öyküleri de merkeze yerleşir. Karakterler daha modern şehirlerde yaşıyorlarsa da, bu sefer oradaki erkek karakter paylaşılamaz. Bu karakterin sevdiği saf bir kız vardır. Aynı zamanda da, bu adamı içten içe arzulayan başka bir kadın ya da eski sevgili… O, ortalığı kızıştırır. Saflığı aptallık derecesinde olan ve abartılı şekilde anlatılan genç kadınla diğer kadın arasında bir mücadele başlar.

Bu diziler de, çoğunluğu İstanbul’da, Ankara’da, İzmir’de ya da sahil beldelerinde geçen Türk dizilerini andırmaktadır. Türk dizilerinde de, şehirli genç kadın esaret derecesinde vazgeçtiği kişiliğini bir erkeğin aşkının kanatlarının altına sıkıştırır. Bu iki sevgiliyi ayırmak isteyen ve genelde sarışın, kumral olan, iyi giyimli, iyi eğitimli güzel bir kadın vardır. Dizilerdeki anneler yine ya çilekeş, arabesk ya da kötücüldür. Kadın kadının kuyusunu derin kazar.

Ya zengin, ya yoksul sınıf vardır. Orta sınıf dizilerde pek yer bulamaz. Belki, şehirde geçen dizilerde, yalnız yaşayan kadınlar ya da adamlar ekseninde, boşanmış ailelerin yer aldığı 2+1, 3+1 tarzında evler kullanılabilir. Dizilerde sürekli lüks ve bolca tüketim özendirilir. Pahal arabalar, modaya uygun kıyafetler, büyük evler, iyi döşenmiş daireler, her şeyin salt şekilden ibaret olduğu modern dünyayı gösterir.

Hint Dizilerinin Temel Özellikleri Nelerdir?

Hint dizileri dediğimizde, kimi özelliklerini burada madde madde sunabilmemiz mümkündür:

* Bu diziler geniş evlerde ya da pahalı, iyi döşenmiş modern dairelerde geçer.

* Aşk merkezde duran bir meseledir.

* Zengin oğlan-fakir kız aşkı sıkça işlenir.

* Evlilik kutsanır.

* Cinsellik fazla gösterilmez.

* İlişkiler manipüle edilerek, kimileri de abartılarak anlatılır.

* Kadınlar ya çok saftırlar ya da çok kurnazdırlar.

* Evlerin mutfak, salon kısımları sıkça kullanılır.

* Dedikodu, kıskançlık, doyumsuzluk, nefret, ayrılık, sebepsiz kötülük anlatılır.

* İnsanların çoğu birbirlerinin arkalarından türlü iş çevirmektedirler.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu