Sinema

Gelmiş Geçmiş En İyi 10 Film Önerisi

Toplanın arkadaşlar sinema tarihine damga vuran, efsane sahneleriyle izleyenin aklından silinmeyen,
bazen karmaşık bazen gerçeğin apaçık ortaya döküldüğü, gelmiş geçmiş en iyi 10 film listemizden bahsedeceğim.

10) Kuzuların Sessizliği (The Slience Of The Lambs – 1991)

Usta oyuncu Anthony Hopkins ve güzel oyuncu Jodie Foster’ın başrollerini paylaştığı bu film gerilim örneklerinin en iyileri arasında yer alıyor. Film Jonathan Demme filmi olmakla beraber Oscar ödüllü bir yapımdır.

9) Amelie (2001)

Jean-Pierre Jeunet yönetmenliğindeki bu film romantik komedi türünün eğlenceli bir başyapıtı olarak gelmiş geçmiş en iyi 10 film listemizde dokuzuncu sırada yer alıyor. 2001 yılında vizyona giren bu film kısa bir sürede efsane filmler arasına girmiştir.

8) Bir Rüya İçin Ağıt (Requiem for a Dream – 2000)

https://www.youtube.com/watch?v=enFnDpobNjE

Gelmiş geçmiş en iyi uyuşturucu filmleri arasında kendini bir başyapıt olarak ortaya koyan bu filmde; Jared Leto, Jennifer Connelly, Ellen Burstyn ve Marlon Wyans isimlerinin bulunduğu başarılı kadro yer alıyor. Bir romanın sinemaya uyarlanmış hali olan bu film uyuşturucu batağına saplanmış halde birbirine senkronize ilerleyen hayatları konu ediniyor.

7) Kill Bill (2003)

Son 20 yılın unutulmaz filmleri arasında olan olan Kill Bill, usta yönetmen Quentin Tarantino
yönetimiyle çekilmiş, müzikleri ve senaryosuyla gerilim, suç ve aksiyon türlerinin önemli eserlerinden
birisi olmuştur. Filmin kadrosunu; Uma Thurman, David Carradine ve Lucy Liu isimli oyuncular
oluşturmakta.

6) Titanik (1997)

20 yıl önce gösterime giren film, en iyi unutulmaz filmler arasında yer alıyor. Hikayesi gerçeğe dayanan bu film, başarılı yönetmen James Cameron yönetmenliğinde hayat buluyor. Başrollerini DiCaprio ve Winslet’ in paylaştığı Oscar ödüllü film kuşkusuz izleyeni etkisi altına alan türlerden.

5) Başlangıç (Inception – 2010)

Gelmiş geçmiş en iyi 10 film listemize Oscar ödüllü, Christopher Nolan filmiyle devam ediyoruz. Kısa sürede unutulmaz efsane filmler arasına girmeyi başarmış bu inanılmaz filmde gizem ve bilim kurgu türüne rastlıyoruz. Film son 10 yılın en iyi filmleri arasına girmeyi başarıyor.

4) 3 Aptal (3 Idiot – 2009)

En başarılı ve unutulmaz filmlerin yer aldığı listede her daim bulunması gereken bir film diyebiliriz. Başrollerini; Aamir Khan, Sharman Joshi, Kareena Kapoor, Boman Irani ve R. Madhavan’ın paylaştığı 3 Idiot, müzikleriyle de hayranlık uyandıran izlenmeye değer bir film.

3) Özgürlük Yolu (Into the Wild – 2007)

https://www.youtube.com/watch?v=kOzTyJ3_YNo

Gerçek bir hikayeden beyaz perdeye uyarlanan bu film 2007 yılının en iyi filmi olarak gelmiş geçmiş en iyi 10 film listemizde üçüncü sırada yer alıyor. Sean Penn yönetmenliğinde çekilen film içimizdeki doğa aşkını tetikleyen türlerin en güzel ve en efsanelerinden biri olarak hafızalarda yer ediniyor.

2) Akıl Oyunları (A Beautiful Mind – 2001)

8 dalda Oscar’a aday gösterilen bu filmin senaryosu, The New York Times muhabiri Sylvia Nasar’ın yazdığı biyografiye dayanıyor.  Yaşanmış bir olaydan yola çıkılarak çekilen bu filmde, delilik ve dahilik arasındaki ince çizginin her iki tarafını da yaşayan bir dahi anlatılıyor.

1) Ucuz Roman (Pulp Fiction – 1994)

Gelelim, gelmiş geçmiş en iyi 10 film listemizin zirvesindeki isime. Gerçek bir kült yapım olan UCUZ ROMAN(PULP FİCTİON) 7 dalda oscara aday gösterilmiş etkileyici bir
başyapıt olarak Quantin Tarantino’ nun gelmiş geçmiş en iyi filmleri arasında yer alıyor. Bünyesinde
Uma Thurman, Bruce Willis, John Travolta ve Samuel L. Jackson gibi isimleri barındıran bu film
izleyiciyi etkisi altına alıyor.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu