Sinema

En Popüler Zombi Filmleri

En popüler zombi filmleri denildiğinde, günümüzün popüler korku ve gerilim mitlerinin üstünde durulduğunu belirtebiliriz. Nitekim, günümüz; her şeyin yolunda gittiğinin zannedildiği, iş-ev-tatil-aile vb. başlıklarla uyuşturulmuş, paranın önem kazandığı, hiçbir değer yargısının kalmadığı ama varmış gibi gözüktüğü, ikiyüzlü insanlarla dolu naylon bir çağı temsil etmektedir. Dolayısıyla, korku, gerilim, psikolojik gerilim, gotik anlatı, parapsikoloji gibi başlıklarla kimi yerde sistem gösterilirken, kimi yerde de eleştirilir.

Zombiler de 2000’li yıllarda çoğu seyircinin dikkatini çeken unsurlardan biri haline gelmiştir. Zombi filmleri, zombi dizileri ve zombi figürleri televizyondan internete, modadan müziğe her yere yansımış durumdadır.

En Popüler Zombi Filmleri

Zombi Nedir, Neyi Temsil Eder?

Zombi sözcüğünün kökenini irdelersek, Haiti’de konuşulan Kreol dilinden geldiğini söyleyebiliriz. Bir kısım araştırmacılar da bu sözcüğün Kongo’daki yerel bir dilden geldiğini ve bir tanrıyı işaret ettiğini belirtir. Velhasıl, zombi denilen kavram Amerika’ya ya da Avrupa’ya ait değildir; aksine, onun sömürdüğü ve ötekileştirdiği Latin Amerika ya da Afrika kültüründe vücut bulur.

Zombiler öldükten sonra topraktan çıkan ve insan etiyle beslenen insan forumuna bürünmüş yaratıklardır. Kimileri gerçek bir insanın zamanla çürümesiyle oluşurken, kimileri de kendi kendini oluşturmaktadır. Bunlar sürüler halinde gezip, etrafa dehşet saçarlar.

Zombi Amerikan Sisteminden Mi Çıkmıştır?

İlk zombi filmi ‘Beyaz Zombi’ adıyla geçmektedir. Yönetmeni Viktor Halperin olan 1932 yılı yapımı film ABD desteklidir. Zombi kavram olarak bu ülkeden çıkmadıysa da, burada şekil almış ve pazarlanmıştır. Aslında, zombi, ilksel bir inancın, bir öte dünyanın ve karanlığın tezahürüyken, Amerikan sisteminde aşırı tüketen, mekanikleşen, aynılaşan insanların da yozlaşması halini almıştır. Öyle ki, AVM içinde bile zombi filmi çekilmiştir ki; burada alışveriş yapan, mutlu görünen, günü kurtarmaya çalışan insanlar içten içe birer de zombidirler.

En Popüler Zombi Filmleri

Zombi Filmleri Neyi Göstermektedir?

En popüler zombi filmleri dediğimizde, bunların hepsinin dış dünyadaki kurulu değerlere saldırdıkları fark edilecektir. Örneğin; aile, her zaman aidiyetin, mutluluğun sembolüyken, aynı zamanda benmerkezciliğin, tutuculuğun da sembolüdür. Her görünen güzellik gücünü ardındaki çirkinlikten almaktadır. Bu anlamda, toplum, alışveriş, oy kullanma, hükümetler, eğitim sistemi, ilişkiler vb. sistemin desteklediği ne varsa, zombilerin istilasıyla oralar kendi kökenlerine, kokuşmuşluklarına dönerler. Fakat, sistem sürmek durumunda olduğu ve eğri de olsa, ona alışıldığı için, zombiler sonunda kahraman insanlar tarafından öldürülürler. Fakat, bu insanlar silahlanmadan o işi asla yapamazlar. Bu sebeple, zombi filmleri silahlanmaya da özendirici bir alt yapı taşır ki; zaten, Amerika Birleşik Devletleri silah sanayiyle ayakta durmaktadır. Bireylerin çoğu silahlıdır.

Bunun dışında, zombiyle mücadele eden insanlar abartılı, karton tipler olarak, tek boyutlu şekilde verilirler. Bu filmleri o kalıplardan hareketle izlemek lazım gelmektedir. Fakat, filmlerin anlattıkları, alt metinleri ve yaptıkları tarihsel, mitsel, sinemasal gönderimler dikkate alaınabilir.

Zombi Filmlerinin Seyircileri Kimlerdir?

En popüler zombi filmleri dediğimizde, bunun seyirci ortalamasını şöyle sayabiliriz:

* Sinefiller- Her türlü filmi izleyenler

* Gençler

* Kadınlar

* Fantastik tür sevenler

* Korku türü sevenler

* Vizyon filmi sevenler

* Amerikan filmi sevenler

En Popüler Zombi Filmleri

En Popüler Zombi Filmleri Nelerdir?

En popüler zombi filmleri denildiğinde, günümüz açısından konuya yaklaşmak isabetli olacaktır. Zira, geçmişten 2000’lere değin de pek çok zombi filmi yapılmıştır. Bu yönde, kimi filmlerin eski versiyonlarının yeniden çekildiğini de belirtmek yerinde olacaktır.

  1. Hayvan Mezarlığı

2019 yılında bir versiyonu daha çekilen Hayvan Mezarlığı, çok ilginç bir hikâye barındırmaktadır. Bir otobana atlayan bütün evcil hayvanlar ölmektedirler. Doktor Louis Creed bu otobanın bulunduğu sakin bölgeye taşınır. Eşi ve iki çocuğu da onunla birliktedir. Derken ailenin kedisi de otobanda ezilir. Doktor Creed, kedisini hayvan mezarlığının yerine, eski bir Kızılderili mezarlığına gömer. Bir süre sonra, ilginç bir şekilde kedi geri gelir. Bunun üstüne, Louis, kaybettiği küçük kızını da aynı yere gömer ve onun da dirileceğini umar. Lakin, işler kontrolden çıkar ve bir vahşet serüveni başlar.

Filmin yönetmeni Kevin Kölsh ve Denis Widmyer’dir. Filmin 80’lerde eski bir hali de mevcuttur.

  1. Aşk Ve Gurur Zombiler

Jane Austen’in 19. yüzyılda yazdığı ‘Aşk Ve Gurur’ romanından hareketle yeniden uyarlanan ve zombilerle anlatılan roman oldukça ilgi görmüştür. Bununla birlikte, bu yeni yazılan romandan uyarlanan Aşk Ve Gurur adlı filmde de, çözülemeyen bir hastalık 19. yüzyıl Britanya’sında dehşet saçmaya ve zombileri ortaya çıkarmaya başlamıştır. Kılıç uzmanı Elizabth’le ona aşık Darcy, bu gelişmeler karşısında kadın-erkek güçlerini birleştirerek, bu olaya müdahale etmeye çalışırlar.

Filmin yönetmeni Burr Steers’tir.

  1. Zombi Çocuk

Fransa’da yatılı okulda kalan bir grup küçük kız, bu okulda okumuş ama başına bir şey gelmiş bir kızın ruhunu çağırmaya karar verirler. O kıza ne olduğunu merak ederlerken, kendilerini de vahşi bir zombi hikâyesinin ortasında bulurlar.

Zombi Çocuk filminin yönetmeni, Bertrand Bonello’dur.

  1. Vasau

‘Versus’  adıyla da çevirisi yapılan Vasasu adlı Japon filminde, yakuzalardan kaçan bir adam hapse de girmemek için ormana sığınır. Fakat, sığındığı ormana daha önce yüzlerce ölünün gömüldüğünü, bunların da dirildiklerini fark eder. Yakuzalar da bu gizemli sırrı keşfedeceklerdir.

2000 yapımı filmin yönetmeni, Ryuhei Kitamura’dır.

  1. Fido

1950 yılında, insanlığın doğal birer parçası haline gelen zombiler robot şeklinde kullanılmaktadırlar. Bu robot zombilerden biri olarak bir aileyle yaşayan Fido, bir gün komşularından birini yer. Yeniden içindeki vahşiyi keşferederek, dehşet saçmaya başlar.

Filmin yönetmeni Andrew Currie’dir.

  1. Dead Snow

Bir grup tıp öğrencisinin bir tatil gezisi esnasında, Naziler’le karşılaşması üstünden giden film, bu askerlerin hepsini zombiler şeklinde gösterir. Norveç Dağları eteklerine gelen askerler, öğrencilerin de hayatlarını kabusa çevireceklerdir. Tarihe gönderme yapan bir filmin ilginç bir senaryosu vardır. Klasik Yahudi lobisi filmlerinin anlatımlarının benzerliğine istinaden, bu film konuya onlardan daha farklı açılardan yaklaşmıştır.

Filmin yönetmeni Tommy Wirkola’dır.

  1. Corono Zombies -2020

İnternet üstünden birçok platformda dolaşıma giren ve insanlığı büyük bir saçmalıkla birlikte ölüme götüren koronavirüs salgınının bulaştığı insanları birer zombiye çevirdiğini anlatmaktadır. Günümüz sistemi hem fiziken virüs yaymış, hem de zihinleri de virüsle kaplayarak, onları düşünmekten mahrum etmiştir. İşte, Corona Zombies adlı film, tüm bu gelişmelerin karmaşıklığını ön plana çıkarmıştır. Zenginlerin ve evlerinde oturup kalan orta sınıfın da duyarsızlığına vurgu yapan film, yeni bir çalışma olduğu için de dikkat çekebilir.

Filmin yönetmeninden ziyade yapım şirketi vardır. Full Moon Features adlı şirket, eserin tüm haklarını üstlenerek, onu dolaşıma sokmuştur.

En popüler zombi filmleri üstünden, özellikle 2000’li yılları kapsayan çalışmalar değerlendirmeye alınmıştır. Fakat, sürecin takibi açısından ilk zombi filmi olan ‘Beyaz Zombi’nin de izlenmesi tavsiye edilir.

Zombilerle Birlikte, Başka Hangi Yaratıklar Sayılabilir?

Zombiler günümüzün ilgi gören yaratıklarının başında gelir. Onların yarattıkları yamyamsı, kanlı sahneler seyirciler tarafından çok sevilir. Onların dışında, başta Amerikan sineması olmak üzere dünya sineması, vampirler, mumyalar, cadılar, kurt adamlar uzaylılar, hayaletler gibi gerçeküstü yaratıklara da ilgi duyarlar. Kimi kurgularda, bunların hepsi bir arada görülürler.

Zombiler günümüzde özellikle gençler tarafından oldukça tutulmaktadır. Bunların kimi animasyonları da ilgi görmektedir. Ayrıca, Tim Burton’un animasyonlarında da zombiler de olmak üzere, birçok yaratık, gerçeküstü canlı yerini bulmaktadır.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu