Sinema

En Popüler Yabancı Diziler

En popüler yabancı diziler denildiğinde, bunları birkaç gruba ayırmak mümkündür. Öyle ki, bugün Türkiye’deki genel izleyiciyi, televizyon ve internet şeklinde ikiye ayırmak olasıdır. Televizyondaki diziler, ortalama 50 yaş grubunun ve ağırlıkla kadınların izlediği çalışmalardan oluşurlar. İnternet dizilerini ise, ortalama 20 yaş grubunun ve genç insanlar izlemektedirler.

Bu anlamda, en popüler yabancı diziler dediğimizde televizyondakileri ve internettekileri (bilhassa, Netflix kanalındakileri) dikkate almak gerekir. Televizyondaki yabancı diziler, Hindistan, Kore, Amerika (USA), Brezilya kökenli olabilmektedir.

En Popüler Yabancı Diziler

Popüler Sözcüğünün Kökeni Nedir?

Popüler sözcüğü ‘popular’, ‘population’ gibi sözcüklerin de destekçisidir. Köken olarak, pop sözcüğü, halk sözcüğünü karşılamakla birlikte, çoğunluğun beğenisi anlamını da taşır. Bu yönde, popüler dediğimizde, belli bir niceliksel istatistikten söz ederiz. Bu da, daha çok ortalama beğenilere hitap eden bir karşılık oluşturur.

Ortalama olan popülerdir, tercih edilendir, çabuk anlaşılır ve hızlı tüketilir. Farklı ve özgün olan değildir. Sıradandır, sıradanlaşma eğilimini üstünde taşır. Kimi zaman da klasik haline dönüşebilir. Klasiğin çoğunluğunu sıradan olan kaplarken, kimi yerde bazı klasiklerse kaliteli eserlerdir.

Popüler Diziler Seçilirken Nelere Dikkat Edilir?

Popüler diziler seçilirken, kimi kriterler üstünde durulabilir. Birincil kriter, belli bir çoğunluk tarafından dizilerin izlenmesi gerekmesidir. İkinci olarak, içeriğinde kimi klişelere, halkın anlayacağı bir göndergeler silsilesini içermesi gerekir.

Bu yönde, Netflix popüler dizilerin beşiğidir. İnsanların tükettikleri çoğu yabancı dizi orada bulunmaktadır. Çeşitliliği olan dizilerin komedi ve trajedi kısmı da vardır. Komedi dizilerindeki klişelerden biri, ortamda hep çapkın ve can yakan bir erkek karakterin ve çevresinde saf bir ya da birkaç kadın karakterin olmasıdır. Bir başka aile komedisindeyse, baba hep komik hareketler yapar, anne evi çekip çevirir. Çocuklardan erkek olan daima fırlamadır.

Trajik içerikli dizilerde ise, mutlaka bir aşk merkezdedir. Polisiye olanlarda bile, genelde adam kadın karakteri içten içe sevmektedir yahut sevgili olurlar. Aşk olmazsa olmaz durumlardandır.

Bilimkurgu dizilerindeyse, mutlaka robotlar kullanılır. Hatta, orada da insan ilişkilerinde hâlâ aşk, aile kurma gibi kavramlar tartışılır. Nitekim, diziler kaçıncı yüzyılda geçerlerse geçsinler, şu anda var olurken insana seslenmektedirler.

Popüler diziler seçilirken, kimlerin oynadığı, IMDB puanları, aldığı ödüller, hakkında internette yapılan yorumlar, oyuncu cast’ı, konusu belirleyici olmaktadır. Bütün bu veriler ortalama halkı çekmek adına atılan oltalardır.

En Popüler Yabancı Diziler

Popüler Dizilerin Temel Özellikleri Nelerdir?

En popüler yabancı diziler ekseninde gelişen temel özelliklerini şöyle sayabiliriz:

* Merkezde genelde ya erkek, ya kadın, orta yaşlı bir karakter bulunur. Bu kişinin yaşı 30-40 civarındadır.

* Dizilerde sistem eleştirisi bile varsa, ana olay dizisinde yahut yan alt metinde aşk mutlaka geçer. Karakter birine aşıktır, aşık olmak üzeredir. Yahut, aşık olduğu kişi ölmüştür, öldürülmüştür.

* Dizilerde aile kavramı da sorgulanır. Anneler babalardan daha fazla ön plana çıkar.

* Kadın karakter bağnaz sistemin erkekleriyle ve kadınlarıyla mücadele eder.

* Kötülük, yalanların ortaya çıkışı, para düşkünlüğü gibi durumlar da doğal aktarılmıştır.

En Popüler Yabancı Diziler

En Popüler Yabancı Diziler Nelerdir?

En popüler yabancı diziler kapsamında şunların adını verebiliriz:

  1. The Outsider

11 yaşındaki bir çocuğun işkenceyle parçalanan cesedinin ardından, olay araştırmaya açılır. Cesetteki çeşitli kanıtlardan yola çıkılarak, bu cinayete şehrin saygın iş adamlarından birinin yol açtığı görülür ve polis o yönde araştırma yapmaya başlar.

Dizinin senaryosu, Stephen King’in romanından uyarlanmıştır.

  1. La Casa de Papel

Sekiz kişiden oluşan bir intikam grubu, rehinlerle birlikte kendilerini İspanya Kraliyet Darphanesi’ne kilitlerler. Orada hem kendi içlerinde, hem sistemle ve polislerle mücadele, hem de para gibi sahtekarca bir olgu irdelenmeye başlar.

  1. Hollywood

Yaşamlarını sürdürebilmek ve düşlerini gerçekleştirebilmek için, 1940 yılında bir grup oyuncunun Hollywood stüdyolarında verdikleri sert mücadelelerin anlatıldığı dizide, Jack karakteri ekseninde setlerdeki uygunsuz ilişkiler, çıkarlar, torpiller, seks, uyuşturucu bağımlılıkları, sistemin eşitsizliği üstüne gidiliyor. Hollywood, hayran olduğumuz ortamların ve kişilerin, hiç de umulduğu gibi görünmediklerini bizlere bu çalışmayla gösteriyor.

  1. Run

Bir aşk hikâyesi ekseninde dönen dizide, Billy ve Ruby’nin eski sevgili oldukları belirtilmektedir. İki karakter şöyle bir karar alırlar: Biri bir gün diğerine ‘run’ (‘koş’) diye mesaj atarsa ve diğeri de müsaitse, yeniden bulaşacaklardır. Ardından, her şeyi bırakıp, yok olacaklardır. On beş yıl sonra, Billy beklenen o mesajı atar. Hayatı yolunda gitmeyen ve her şeyden sıkılmış olan Ruby de buna karşılık verir. İki eski aşık bir tren yolculuğuna çıkarlar.

  1. Little America

Amerika’da yaşayan gerçek göçmenlerin hikâyelerinden yola çıkan dizi, bu konuya eğilmektedir. Göçmenlik, mültecilik, sığınma gibi meseleler, farklı kişiler ve gruplar tarafından gösterilir.

  1. Messiah

Suriye’nin Şam bölgesinde ortaya çıkan ve özel güçleri olduğu söylenen bir adam etrafı karıştırır. Buradakileri ikiye bölünür. Bir kısım onun beklenen mesih, bir kısım da onun bir sahtekâr olduğuna inanır. Olaylar büyür ve CIA gizli servisi olanlara müdahale etmek üzere yola çıkar.

  1. Avenue 5

2060 yılında, gezegenden gezegene kolayca geçişin sağlandığı bir zaman diliminde, Avenue 5 adlı uzay turizmi gemisi isteyenleri oraya unutulmaz tatiller yapmaya götürüyordur. Fakat, bir gün gemi rotadan çıkar.

  1. Ratched

Ken Kesey’in ‘Guguk Kuşu’ romanında yer alan ve ceberrut bir kadın olan, hemşire Mildred Ratched’e yoğunlaşan dizi, kendisinin sıradan bir hemşireyken nasıl sert bir kadına dönüştüğünü anlatıyor.

  1. Unorthodox

Gerçek bir yaşam hikâyesinin ekseninde gelişen dizide, görücü usulüyle sevmeden evlendirilmek istenen Hasidik bir Yahudi kadın, Brooklyn’den Berlin’e kaçar. Ailesini, yargılayıcı çevreyi, mutsuz insanları geride bırakan genç kadın, yine de geçmişinden bir türlü kaçamaz.

  1. Little Fires Everywhere

Celeste Ng’nin yazdığı bir romandan uyarlanan dizide, Richardson ailesine ait evi kiralayan Mia, onların özel yaşamlarına tanık olacaktır. Dışarıdan mutlu ve normal görünen ailenin içinde yaşanan derin sarsıntılar zamanla ortaya çıkacak; aile denilen kurumun da hiç masum olmadığı görülecektir.

Neden Popüler Diziler Daha Çok Amerika Kökenlidir?

En popüler yabancı diziler genellikle Amerikan kökenlidir. Piyasaya bir de, İngiltere kökenli diziler girmiştir. Nitekim, her alanda olduğu üzere, dizi-film sektöründe de başta para önemlidir. Paranın ve yayılan kültürün ağırlığı Amerika’dan gelmektedir. Bugün Amerika olmaksızın, dünyada hiçbir sistem işlemez.

Türkiye de kültürel iklimiyle ve zihniyetiyle, küçük Amerika’yı andırmaktadır. Dolayısıyla, orada yaşanan hayatların imitasyonları Türkiye’de yaşanır.

Amerika dünya sinemasında, görsel kültür ağında dev bir sektördür. Sanat, sinema, tiyatro, diziler hep onun desteğiyle, onun algı süzgecinden geçirilerek, büyük bir manipülasyonla izlenmektedir. Bu ne bir yergi, ne de bir övgüdür ki, bundan kaçış da mümkün değildir.

Popüler Dizi İzlemek Bize Ne Sağlar?

En popüler yabancı diziler dediğimizde, bir dünya bütünlüğünü takip ettiğimizi fark ederiz. Nitekim, kapitalist sistemin bakısı, polis şiddeti, hükümetlerin ve kimi şirketlerin aşırı zenginleşmeleri, silah ticaretinin yaygınlığı, karşısında anarşist hareketleri, kadın hareketlerini, eşcinsel hareketlerini getirmektedir. Babasız çocuk sahibi olma çalışmaları, kürtaj hakkı, çocuk istismarına karşı tepkiler vd. de bu çağım getirilerindendir.

Uzaya yönelme, Mars’ta yaşam arama, yapay zeka, bilimsel hipotezler, iklim değişiklikleri, biyolojik savaşlar, teknolojik üstünlükler, virüs salgınları gibi durumlar da günümüzde yaşandıkları için, saydığımız bütün başlıkların dizilerde de görülmelerine yol açar. Bunların arka planlarını ve gelecek projeksiyonlarını dizilerde rahatça görebiliriz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu