Sinema

En Popüler Hint Dizileri

Özellikle, 90’lı yıllarla birlikte Hint dizileri televizyon kanallarında sıklıkla görülmeye başladı. Bilhassa, anneler, anneanneler ve babaanneler dediğimiz orta ve yaşlı kuşak bu dizilere rağbet ettiler. Zaten, dizilerde de geniş aile unsuru sıkça işleniyordu. Herkes kendi seviyesine göre, orada bir şeyler bulabiliyordu.

Hint dizileri bugün de geçerliliğini koruyor. Bir dönem, Brezilya dizilerinin ve Kore dizilerinin de etkisi görülmüştü ki, onlar da hâlâ yayınlanmaya devam ediyor. Sadece, eski televizyon devri kapandığı için, izleyici kitlesinin büyük bir bölümü internete de kaymış durumdalar, süreç kendini başka bir platformda da hızla devam ettiriyor.

En Popüler Hint Dizileri Nelerdir?

En popüler Hint dizileri denildiğinde aşağıdaki başlıklara göz atmanız mümkündür:

  1. Deli Divane -Bidaai

739 bölümden oluşan Deli Divane adlı dizi, Sadhana karakteri çevresinde geçer. Ailesi olmadığı için, başka bir ailenin yanında yaşamaya başlar. Genç kadın diğer yandan da, Rajvansh ailesinin engelli oğulları Alekh’e ders verirler. Daha sonra bu çocukla evlenir. Daha sonra da bu yönde hayatı değişmeye başlar.

  1. Ah Kalbim -Kumkum Bhagya

Ah Kalbim adlı dizide farklı karakterde iki kız kardeş anlatılır. Pragya abladır, sorumluluk sahibi, sade bir kadındır. Küçük kız Bülbül ise hareketli ve havai biridir. Bülbül, rock yıldızı Ahbi’ye aşıktır. Daha sonra, tam tersi istikamette, Pragya ile Ahbi arasında aşk ortaya çıkar.

  1. Bir Garip Aşk -Is Pyaar Ko Kya Naam Doon?

Bir Garip Aşk adlı dizi, birbirine taban tabana zıt iki kişinin aşkını anlatır. Genç bir kadın olan Khushi, merhametli, tuttuğunu koparmak için çok çalışan, zorlukları aşmak için uğraşan biridir. Ondan çok farklı olan Arnav ise, inatçı, her şeyi satın alabileceğini zanneden, dediğim dedik bir adamdır. Aralarında garip bir çatışma ve yoğun bir tutku doğar. Arnav, Khushi’yi değiştirmeye çalıştıkça, genç kadın buna ısrarla karşı koyar; fakat, ikili, nefrete doğru varan ilişkilerinde bile birbirlerinden kopamazlar.

  1. İki Yabancı -Saraswatichandra

Bu dizi, Kumud ve Saras’ın ilişkilerine odaklanır. Kumud’un ailesi olaylara sürekli karışırken, Saras’ın ise annesinin yokluğu canını acıtır. Madhavram Tripathi’nin modern romanından uyarlanan dizi, aşk, aile, annelik gibi kavramlara yoğunlaşmaktadır.

  1. Yalancı Bahar -Madhubala / Ek Ishq Ek Junoon

Padmini bir kız çocuğu doğurur. Kocası ise erkek çocuk istemektedir ve kızı kabul etmez. Padmini’nin adını Madhubala koyduğu kız büyür ve bir güzellik salonunda çalışmaya başlar. O arada, bir adamla nişanlanır. Fakat, nişanlısına ülkenin ünlü ve nüfuzlu yıldızlarından biri olan Rishabh arabayla çarpıp, kaçar. O arada, davalar görülür. Fakat, Rishabh üç gün yatıp, dışarı çıkar. Bu duruma çok sinirlenen Madhubala, intikamını kendisi almaya karar verir.

  1. Sensiz Olmaz -Rangrasiya

Sensiz Olmaz, köyde yaşayan Parvati’yle, tutkulu bir subay olan Rudra’nın zorluklarla örülü aşkını anlatır. Küçük yaşta annesi tarafından terk edilen Rudra, kadınlara hiç güvenmemektedir. Bu yüzden de, kendini işine vermiştir; sınır güvenlik kuvvetleri için çalışır. Ailesini kaybeden Paro/Parvati, onların ölümüne sebep olan güvenlik güçlerini sevmemektedir. Paro, bir gün evlenmeye karar verir. Ama, düğün günü Rudra veadamları kaçak silah taşındığı gerekçesiyle, mekânı basar. Paro olanlara çok sinirlenir. Rudra’ya diş biler. Fakat, bu hisler zamanla yerini aşka bırakmaya başlar.

  1. Benimsin -Beintehaa

Benimsin adlı dizide iki farklı aileden gelen, Aaliya ve Zain’in büyük aşkı anlatılır. Zain, zengin bir aileden gelmektedir. İngiltere’de iyi bir eğitim almıştır. Çok çapkındı,r kadınlara zaafı vardır. Bunu gören babası, biraz uslanması için onu kuzeni Aaliya’nın yanına gönderir. Aaliya saf, kendi halinde, yumuşak bir kadındır. Zişan diye biriyle nişanlanmıştır. Fakat, ailesinin yaptığını bu nişan anlaşması ekseninde, adamı hiç görmemiştir. Zain’in yanına gelmesiyle, onu Zişan zanneder. Durumu anlayan Zain, fırsattan istifade, genç kadını tavlamaya çalışıp, oyuna girer. Süreç içinde, aralarında fırtınalı bir aşk doğar.

  1. Zor Sevda -Quibool Hai

Zor Sevda, Müslüman aileler arasında gelişen, Zoya’yla Asaf’ın zorluklara gebe aşkını anlatır. Zoya, modern, kendine güveni olan, Amerika’da eğitim almış bir kadınken; Asaf Hintli bir Müslüman olarak gelenekleriyle yetişmiş, düşüncelerine kıyasıya bağlı bir adamdır. Asaf’ın tutucu tavırları Zoya’yı zorlar. Zoya’nın neşeli halleri Asaf’ı etkiler. Ama, ikili birbirlerine olan önyargılarından ötürü, bir araya gelemezler. Bu durum, aralarındaki aşkı daha da alevlendirmeye başlar.

  1. Yalnızlık -Tanhaiyan

İngiltere’den yeni dönen, moda tasarımcısı Haider Ali, Meera’yı bir düğünde görür. Genç kadını çok beğenir. Fakat, Haider Ali, romantik biri değildir. Ciddi bir adamdır, hislerini dile getirememektedir; fakat, Meera’yı düşünmeden duramaz. Kadının peşinde koşmaya başlar.

  1. Benim Aşkım Sensin -Meri Aashiqui Tum Se Hi

Zengin bir aileden gelen Ishaani bir konakta yaşamaktadır. Konağın hizmetlilerinden olan Ranveer ise çok yoksul bir aileden gelmektedir. Bir gün Ishaani’nin babası, genç adam Ranveer’den kızı için hayırlı ve zengin bir kısmet bulması için rica eder. Oysa, genç adam ve genç kadın birbirlerini çılgınca sevmektedirler.

Hint Dizileri Türk Ve Brezilya Dizileriyle de Benzemekte Midir?

En popüler Hint dizileri ile birlikte, Brezilya ve Türk dizilerini ele aldığımızda, bunların arasında benzerlikler görebiliriz. Üç ülkenin de dizilerinde genel konu aşktır. Mutlaka, genç bir kadın genç bir adamla sevgili olur ve onları ayırmaya niyetlenenler. Biliyoruz ki, bir dönem Brezilya dizileri de ülkemizde ilgi görmüştü. Maria Marcedes’ler, Marimar’lar, Vahşi Güzel’ler, Rosalinda’lar, Marianna’lar hayatımıza girmişti; bunların bir bölümü Brezilya dizisi olmasa bile, Latin Amerika dizileri olarak geçerdi.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu