Sinema

En Popüler Çizgi Filmler

En popüler çizgi filmler denildiğinde, bilhassa çocukların dünyasına vurgu yapılmaktadır. Özellikle, 3-12 yaş arasındaki kesimde çizgi film izlemek konusunda oldukça hızlıdır. O yaşların verdiği coşku ve merakla, seçilen kimi karakterlerin çizgi filmleri izlenilir. Kanal kanal gezilir. Şarkılara eşlik edilir.

Çizgi filmler, çocukların gelişimi ve kaliteli vakit geçirmeleri için, çağın dijital dünyasına da uygun olan görsel şölenlerdir.

Çizgi Film Nedir?

Bir konuyla ilgili çizimlerin hareketlendirilmesi işlemine çizgi film denilir. İki boyutlu yapılan bu çalışmalar, çizerler ve karikatüristler tarafından oluşturulur. Daha sonra bu oluşturmayla paralel şekilde senaryo şekillenir. Ardından, çizimler hareketlendirilir. Sonra çekilerek, seslendirilir.

Çizgi Film ve Animasyon Aynı Şey Midir?

Animasyon, Fransızca kökenli bir sözcüktür. Canlandırma anlamına gelir. Bu yönüyle, çizgi filmle aynı (cartoon) anlama gelmektedir. Hatta, karikatür sözcükleri onlarla eşdeğerdir. Lakin, aralarında nüanslar vardır ve kullanım alanlarına göre farklılık göstermektedirler.

Çizgi film, genel olarak çizilen görüntüleri kapsamaktayken, bunun çizerleri karikatüristler de olabilmektedirler.  Karikatür ayrıca, konu bütünlüğü olan ve eleştirel tavrı da barındıran bir bütünlüğü de temsil etmektedir.

Animasyon ise, çizgi filmin canlandırma ve üç boyutlu olma kısmına denilmektedir. Bu sebeple, animasyonlar yetişkinler için de idealdir. Kimi çizgi filmler de çocukların dışında izlenebilirken, animasyonlar tamamen yetişkin seyirciyi kapsayabilmektedir. Bu yüzden, onlar önce sinemada gösterilirler. Çizgi filmleri ayrıca, çocuklarla birlikte izlemek zorunda kalan anneler, anneanneler, babaanneler, çocuk bakıcıları, öğretmenler de bilirler.

En Popüler Çizgi Filmler

Çizgi Filmin İşlevi Nedir?

En popüler çizgi filmler 2020 üstünden gittiğimizde, artık animasyonların ağırlıkta olduğu bir sektörden bahsedebiliriz. Yeni jenerasyonun farklı algılarla büyümesiyle birlikte, eski çizgi filmlerin tek boyutluluğu da onlara hitap etmemektedir. Hatta, kimi çizgi filmler 3D izlenebilmektedirler.

Bu arada, 2000’ler sonrasında yerli-yabancı birçok çizgi film kanalı açılmıştır. Çoğunluğu kablolu televizyonlarda bulunan bu çalışmaların içlerinden  istenilenler seçilebilmektedir. Zira, mevcut kanallarda tüm gün çizgi film, animasyon verilmektedir.

Çizgi filmler çocukların hayal dünyalarını renklendirip, boyutlandırır. Ayrıca, bu eserlerde yapılan ironiler, çocukların espri yeteneklerini geliştirmektedir. Hayvan sevgisi, bitki yetiştirme, diğer canlılara da saygı duyma gibi değerler buralarda öğrenilir.

Çizgi filmler, dünyayı somut algılayan çocukların soyut zekâlarını da geliştirmelerine yardımcı olacaktır.

Çizgi Filmlerin Yararı Var Mıdır?

En popüler çizgi filmler dediğimizde, bunların çeşitli yararları olabileceğini belirtebiliriz:

* Çocukları sakinleştirirler. Onların dikkatlerini bir yere yoğunlaştırırlar.

* Çocukları güldürürler.

* Çocukların somut algılarını, soyut değerlerle bir araya getirirler. Onlara bir düşünme modeli sunarlar.

* Annelerin de çocuklarıyla iletişim kurmalarını kolaylaştırır.

* Tüm günün gerginliğini üstünde taşıyan ebeveynleri de rahatlatır. Onların çocukla iletişim kurmasını kolaylaştırır.

* Hayvan, bitki, insan, evren sevgisi aşılar.

En Popüler Çizgi Filmler

En Popüler Çizgi Filmler Nelerdir?

En popüler çizgi filmler denildiğinde, aşağıdaki önemli animasyonları saymak doğru olacaktır. Kimilerinin seri halinde, ikinci ve daha fazla bölümü çekilmiştir. Bu animasyonların çoğu çocuklarla birlikte ailenin de izleyebileceği düzlemdedir:

 1. Missing Link

Bay Link, insanın yaşayan ilkel son örneği olup, garip yapısıyla dikkat çekmektedir. İki buçuk metre boyu, üç yüz kilo ağırlığı vardır. İnsanlığın evrimi ilerlediği için, Bay link kendine benzeyen kimseyi bulamaz ve bu duruma çok üzülür. Kuzeybatı Pasifik’te yaşayan bu yaratık, daha sonra tanıştığı kaşiflerle yolculuğa çıkar.

 1. Örümcek Adam / Örümcek Evreninde

Brooklyn’de yaşayan genç adam Mike Morales okuluna uyum sağlamakta zorlanmaktadır. Kimse onu anlamamakta, herkes birbirine benzemektedir. Amcası Aaron’la yaptığı grafiti çalışmaları onu çok heyecanlandırmaktadır. Bir gün Mike, radyoaktif bir örümcek tarafından ısırılır ve olaylar o şekilde değişik bir sürece doğru ilerler.

 1. İnanılmaz Aile

Eskiden ünlü bir kahraman sayılan Bob ve eşi Helen, süper kahramanların yaptıklarının yasal sayılması için çalışma başlatırlar. Evde üç çocuk vardır ve küçük Jack-Jack’in de süper güçleri ortaya çıkar. Ortaya bir kötülük çıktığı için, aile hemen yola çıkmaya karar verir. Bekleyecek vakitleri yoktur. Serinin 2. Bölümünün konusu bu şekildedir.

 1. Coco

Meksika’daki Latinler üstünden giden bir hikâyeyi anlatan animasyonda, küçük Miguel yanlışlıkla Ölüler Ülkesi’ne gider. Müzikle ilgilenen, 12 yaşındaki küçük oğlan, burada ailesinin mazisiyle alakalı pek çok şey keşfedecektir.

 1. Trolls: World Tour

Troll kabilesinin iki üyesi olan Poppy ve Branch, burada türlü müzik zevkleri edinirler. Kabileler, punk, tekno, caz, klasik müzik, pop, rock gibi alanlara göre belirlenmişlerdir. Queen Barb ise hard-rock üyesidir ve King Trash yardımıyla diğer müzik türlerini yok etmek ister. Poppy ve Branch, sadece rock müziğin sultasına karşı çıkıp, amansız ve çılgın bir mücadeleye girişirler.

 1. Buz Devri

Buzul çağında yaşayan Sid, Diego, Manfred adlı bir miskin, bir kılıç dişli kaplan, bir mamut üstünden giden animasyon, bu karakterlerin doğayla mücadelelerini ve birbirleriyle dayanışmalarını anlatır. Buz Devri’nin daha sonraki bölümlerinde, bu karakterlerin arasına Manny de katılır.

Buz Devri’nin 5 serisi vardır:

* İlki serinin başlangıcıdır.

* İkincisi  ‘Erime Başlıyor’la;

* Üçüncüsü, ‘Dinozorların Şafağı’yla;

* Dördüncüsü ‘Kıtalar Ayrılıyor’la;

* Beşincisi ‘Büyük Çarpışma’yla başlıklandırılmıştır.

 1. Karlar Ülkesi / Frozen

Çocukların, özellikle de küçük kızların ilgi gösterdikleri Karlar Ülkesi, küçük iyi kalpli kız Anna, kardeşi Elsa’yı da yanına alarak, ülkeye gelen lanetle birlikte, etrafı kaplayan karı ortadan kaldırmak istemektedir. Bu yolculukta, Anna’ya usta dağcı Kristoff ve onun ren geyiği Sven eşlik etmektedir. Büyük bir maceraya atılırlarken, zaman da aleyhlerine işlemektedir.

 1. Oyuncak Hikayesi

Andy adlı çocuğa Buzz Lightyear adlı oyuncak hediye edilir. Bu astronot oyuncak hediye gelince, eski kovboy şerif Woody bir kenara atılır. Bir gün Buzz pencereden düşer ve herkes Woody’yi suçlar. Oysa, kendisi hiçbir şey yapmamıştır. O yüzden, Woody, Buzz’u geri getirmek için dışarı çıkmanın yollarını arar. Daha sonraki süreçlerde serinin 4.’sü de çekilen filmde, Forky adlı bir kaşık oyuncak da devreye girer.

 1. Aslan Kral

Babasının tacının mirasçısı olan Simba, Afrika kırsallarında yaşamaktadır. Kral olmanın verdiği sorumluluğu almakla birlikte, onun için de yeni bir dönem başlamıştır. Kral olmak ona neler getirecektir?

 1. Yukarı Bak

Huysuz, ihtiyar bir adamla heyecanlı, izci bir çocuğun dostluğunu anlatan animasyonda, balonların bağlandığı uçan bir evle havaya doğru yükselen bu insanların aralarındaki iletişimini görürüz. Ev Güney Afrika’nın semalarına doğru yol alır. Eski bir baloncu olan, 78 yaşındaki Fredricksen’in uzaklara gitme hayalinin gerçekleştiği eserde; yalnızlığın, dostluğun, iletişimin ve sevginin önemi vurgulanır.

 1. Evcil Hayvanların Gizli Yaşamı

Manhattan’da yaşayan Katie köpeği Max’le günlerini geçirmektedir. Gitgide yalnızlıktan sıkılan genç kadın, önceki sahibini kaybeden Duke’u barınaktan alıp, eve getirir. Max bu duruma çok sinirlenir. Daha sonra ikili, sokağa çıkarlar. Kedi çetesinin arasına karışırlar. Orada psikopat tavşan Snowball’la tanışırlar. Onunla düşman olurlar. Daha sonra aralarında bir çekişme başlar.

 1. Karınca Z / AntZ

Bir işçi olarak durmadan çalışan karınca Z, prenses karınca Bala’yla tanışır. Onun üzüldüğünü görür. Hiç dayamaz. Güzel karıncaya aşık olan Z, onu kaçırmak ve özgür olacakları uzak diyarlara götürmek ister.

Çizgi Film Seçerken Nelere Dikkat Edilmelidir?

 En popüler çizgi filmler 2020 merkezinde belirtirsek, çizgi film seçerken hitap ettiği yaş grubunu iyi seçmeliyiz. Keza, 3-6, 6-9, 9-12 yaş arasında toplayacağımız üç grup içinde çocuklar için farklı çizgi filmler seçebilmek mümkündür.

Çizgi filmleri önce ebeveynlerin izlemeyip, onaylamaları tavsiye edilir. Bu yönde, çağın çok gerisinde, tek boyutlu bir yapı kuran çalışmalar seçilmemelidir. Çocuğun güncel zihnini tetikleyen, çoksesli, çok renkli çalışmalar tercih edilmelidir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu