Faydalı Bilgiler

En İyi Doğum Kontrol Hapı

Yumurtalıkların yumurtlama sırasında yumurta bırakmasına önleyen belirli ilaçlar bulunur. Bunlar doğum kontrol haplarıdır. Doğum kontrol hapları rahim ağzında salgılanan servikal mukusun kalınlaşmasını sağlar. Bu da sperm ve yumurta arasında bariyer görevi oluşturur ve yumurtalıkların yumurta bırakmasını önler.

  • Yasmin
  • Yazz
  • Qlairista
  • Microgynon
  • Desolett
  • Ginera

Yan Etkisi En Az Olan Doğum Kontrol Hapı Hangisi?

Yumurtalığa etki gösterecek bileşen içeren ürünler, en az yan etkili olarak sunulur. Doğum kontrol hapı alındıktan sonra etkileri her hap için farklılık oluşturabilir. Kimileri için alerjik reaksiyonlar, kimileri için mide problemleri, kimileri için ise yeme vebeslenmesinde ciddi problemler oluşturabilir. Fakat burada kişilerin dikkat ettiği detay yan etkisi en az olan ancak en iyi doğum kontrol hapı hangisi şeklindedir. Doğum kontrol hapları gelişi güzel yerlerden alınmamalı. Bu kişinin sağlıksal açıdan istenmeyen yan etkileri ile karşılaşmasına sebep gösterir. Bir doktor önerisiyle ilaç kullanmanız, sonrasında da oluşabilecek yan etkilerini yine doktorunuza danışmanız da önerilir.

Doğum Kontrol Hapı Kullanırken Korunmaya Gerek Var Mı?

Doğum kontrol hapı kullandıktan sonra yaklaşık 1 hafta kadar adet kanaması başlayabilir. 7 gün gibi bir süreç içerisinde tekrardan korunmaya gerek yoktur. Bir doğum kontrol hapı, 1 hafta boyunca geçerliliğine devam eder. Bir hafta etkisi azalıp sonrasında adet kanamaları başladığı için kişinin doğum kontrol hapının etkisini bittiği de görülebilir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu