Genel

En İyi CV Nasıl Hazırlanır? CV Yazmanın Püf Noktaları

Mezun oldunuz, iş hayatına atılacaksınız ve başvuru yapacağınız iş yer CV hazırlamanız isteniyor. O ne ola ki? CV; “Curriculum Vitae” kelimesinin baş harflerinin kısaltmasından oluşmuştur. Curriculum-Yaşam / Vitae-Özet demektir. Kısaca iş yaşamının özetidir. İlk bakışta bizim ve iş hayatımızın kim ve ne olduğunu gösteren belgedir. Türkçe olarak çevirecek olursak “Öz geçmiş” demektir. İş başvurularında sıradan, boş ve gösterişsiz kağıt parçalarından ayrılıp kendinize dopdolu, cafcaflı bir CV hazırlayın ve rakiplerinizin önüne geçin. Bu yazımızda en iyi cv nasıl olmalı? sorusuna cevap arayacağız.

CV’de Olmazsa Olmazlar Neler?

En iyi CV hazırlamak isteyenler için olmazsa olmazlar; kişisel bilgileriniz (ad, soyad, adres, telefon), eğitim bilgileriniz, aldığınız ek eğitimler, aldığınız sertifika/ödüller, daha önce çalıştığınız veya staj gördüğünüz yerler, hakkınızda bilgi verebilecek olan aileniz dışında referanslar ve son olarak kısa bir öz geçmiş.

CV Kaça Ayrılır?

CV, Basit CV ve Kapsamlı CV olmak üzere kendi içerisinde ikiye ayrılır. Basit CV’ler; kişisel bilgiler, kısa bir öz geçmişten oluşurken, Kapsamlı CV’ler; yukarıdaki başlıkta olmazsa olmaz dediğimiz tüm bilgilerden oluşur.

Basit CV’de Neler Bulunur?

 • Ad ve Soyad
 • İletişim bilgileri
 • Eğitim durumu
 • Kısa bir öz geçmiş

Bu bilgiler ile oluşan CV’lere Basit CV denir. Basit CV’leri devlet kurumlarına başvuru yaparken kullanabilirsiniz fakat bir firma veya şirkette çalışacaksanız daha detaylı ve özverili CV’ye ihtiyacınız var demektir. Firma ve şirketler; personel alımında, daha fazla ve detaylı bilgi ararlar. Kendinizi iş veren yerine koyarsanız demek istediğimi anlayacaksınız.

Kapsamlı CV’de Neler Bulunur?

Kapsamlı CV'de Neler Bulunur?
Kapsamlı CV’de Neler Bulunur?
 • Ad ve Soyad
 • İletişim Bilgileri
 • İlkokul, ortaokul, üniversite, varsa doktora ve lisans bilgileri,
 • Aldığınız kurslar, konferanslar ve ek eğitimler,
 • Kaç yabancı diliniz var? Konuşabildiğiniz yabancı dillerin seviyeleri (telaffuz, okuma ve yazma)
 • Konuşabildiğiniz yabancı dillerin kurslarını veya seminerlerin sertifikası veya diploması
 • Daha önce nerede çalıştınız?
 • Daha önce çalıştığınız iş yerlerinde ne gibi tecrübeler edindiniz?
 • İş veren veya İK’nın, hakkınızda bilgi alabileceği aile dışından referanslarınız.
 • Öz geçmiş

Ayrıca özel durumlarınız varsa hazırladığınız bu Kapsamlı CV’de yer alması gerekir. Örnek vermek gerekirse herhangi bir başarı sertifikanız veya ödülünüz varsa CV’ye eklemeyi unutmayın. En iyi CV oluşturmak için birazcık zaman vermelisiniz.

8 Adımda CV Hazırlarken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Kısa bir şekilde ifade edici olun

CV hazırlarken, kelime kalabalığı yapmak yerine sade ve özgün olmaya çalışın. Bunun yanı sıra, kendinizden emin imajı çizmeye çalışın. Bu sizi; iş veren karşısında, diğer adaylardan önde gösterir. Dolu görünmesi için anlamsız cümleler yazmak yerine kısa ve öz bilgiler eklemek daha fazla dikkat çeker.

Fotoğrafsız CV Oluşturmayı Düşünmeyin

CV’nizi kesinlikle fotoğrafsız bırakmayın. Ekleyeceğiniz fotoğrafın arka planında herhangi bir fon dahi olmamasına dikkat edin. Sadelik her zaman kazandırır.

CV’ye Giriş ve Önsöz

CV detaylarına inmeden önce 2-3 cümlelik bir giriş sözü veya önsöz yazabilirsiniz. Bu iş verenin gözünde pozitif imaj oluşturmanıza yardımcı olur. Hiçbir şey bulamıyorsanız, sevdiğiniz bir sözü bile yazabilirsiniz. Kapağı açar açmaz okunan ilk cümleler, okuyan üzerinde ilk etkiyi bırakır.

CV Hazırlarken Dikkat Edilmesi Gerekenler
CV Hazırlarken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Fazla Sayfaya Gerek Yok

Basit CV’den söz etmiştik. Basit CV’ler, maksimum bir sayfadan oluşurken; Kapsamlı CV’ler iki hatta üç sayfayı bile bulabilir. Siz yine de iş vereni sıkmamak adına, iki sayfada kalmaya çalışın. Ne demiştik? Sadelik her zaman kazandırır.

İmla ve Yazım Kuralları

En iyi CV hazırlamayı düşünüyorsanız, kullanacağınız nokta veya virgül bile yerine olsun. Kelimeleri doğru yazmaya önem gösterin. İnsanlar üzerinde bu bile farklı bir imaj yaratabilir. Örnek vermek gerekirse, ben bile bu yazıyı yazarken önem göstermeye çalışıyorum. Noktalı virgülüne kadar kullanıyorken, siz kariyer basamaklarını tırmanmanızda yardımcı olacak ilk adımı baştan savma atmayı düşünmüyorsunuz değil mi? 😊

Abartıdan Kaçının Fakat Kendinizi Değersiz Göstermeyin

Eğitim durumunda, öz geçmiş bölümünde veya yabancı dil bölümünde kendinizi sürekli övmeyin. Siz bir iş veren olsanız; bu şekilde kendini sürekli öven, kibirlenen birine iş verir misiniz? Böyle diyorsam, kendinizi değersiz de göstermeyin. Mütevazi olayım derken kendinizi yerin dibine de sokmanıza gerek yok. Tam yerini ve tadını bulacağınızdan şüphem yok!

Deneyimlerinizden Bahsedin

Daha önce çalıştığınız iş yerinde veya staj yaptığınız iş yerinde öğrendiklerinize kısaca değinmek iş veren üzerinde olumlu etki bırakabilir. Bir çok IK görevlisi deneyim/önceki iş bölümü üzerinde oldukça fazla duruyor.

Hedeflerinizden Bahsedin

Hangi iş dalı üzerine iş aradığınızın önemi yok. Hedefi olan insan, bambaşkadır. CV’de ideallerinizden ve başarmak istediklerinizden kısaca söz edin. “Kendinizi 5 yıl sonra nerede görüyorsunuz?”

CV Nasıl Hazırlanır?

Ad – Soyad – İletişim Bilgileri

Basit ve Kapsamlı CV’de eklenmesi zorunlu olan bilgiler arasında ad-soyad ve iletişim bilgileri vardır. Standart bir CV’de bu bilgiler en üstte yer almaktadır. İletişim kısmına adres eklerken; eğer başvurunuza cevap posta ile gelmeyecekse, il/ilçe yazmanız yeterli olacaktır.

CV Nasıl Hazırlanır?
CV Nasıl Hazırlanır?

Kişisel Profil Alanı

Bu alan, CV’lerin en önemli kısımlarından biridir. Burada, iş verene neler vaat ediyorsunuz onları dile getirirsiniz. Sizi diğerlerinden farklı kılan nedir göstermek istiyorsanız tam yeri! 💪💪 Size bir tüyo vermemi isterseniz, bu sorulara cevap verebilirsiniz; Kendinizi nasıl tanıtırsınız?, Şirket için bir öneriniz var mı?, Kariyer hedefleriniz neler?

Deneyim ve İş Geçmişi

CV’lerin hazırlanmasının asıl nedenidir. Deneyim, yılların vermiş olduğu birikimdir. Bu birikimi, yeni iş verene sunmak elbette ki hakkınız. En iyi CV hazırlanırken, daha önce hangi iş yerlerinde, ne kadar süreyle çalıştığınızı; hangi pozisyonlara yatkın olduğunuzu dile getirebilirsiniz.

Eğitim

CV’nin diğer can alıcı noktalarından biri eğitim bölümü. Günümüzde üniversite mezunları bile iş bulamazken bu bölümü titizlikle doldurmanız gerekmekte. İlkokul, ortaokul, lise, üniversite, varsa doktora veya lisans bilgilerinizi en ince ayrıntısına kadar doldurmanızı tavsiye ederim.

Beceriler ve Sertifika/Ödül/Diploma

Basit CV’de değil de Kapsamlı CV’de bulunması gerekenlerden bir diğeri de varsa sertifika/ödül/diploma fotokopilerini eklemek. Katılmış olduğunuz bir konferans, kurs veya seminerden almış olduğunuz sertifika bile iş görür! Ayrıca CV’nizde beceriler bölümü oluşturup; bilgisayar kullanma düzeyinizi, hangi programları kullanabildiğinizi yazabilirsiniz. Artık, En iyi CV nasıl hazırlanır? sorusunun cevabını biliyor gibisiniz. Lütfen yorum bırakmayı unutmayın, bol şanslar!

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu