Sinema

En İyi Casusluk Filmleri

Casusluk yüzyıllar boyu gündemde olan bir konudur. Kimi buna komplo teorisi der, kimi onu diplomasinin bir parçası şeklinde görür, kimi de ülkelerin çıkarları düzleminde değerlendirir.

Bu yönde, casusluk sinema için de ilgi çekici bir konu halini almıştır. En iyi casusluk filmleri denilince, önemli bir külliyat da olduğu bilinmektedir.

En İyi Casusluk Filmleri

Casusluk Nedir, Casus Kime Denir?

Casus denildiği zaman, köken olarak izciliğe değin gittiği görülür. Arapça bir sözcük olup, ‘yoklama ya da el yordamıyla anlama’ gibi anlamları da vardır. Casusluk aslen bir meslektir. Maliyeti vardır ve bu işi yapan insanlar gönüllü değillerdir. Her türlü ihtiyaçları, haber gönderdikleri devletler tarafından karşılanır.

Günümüzde, dernek, STK (sivil toplum kuruluşu), ‘think tank’ kuruluşu, dini kuruluş, birlik vd. adı altında, özellikle fon sağlayan kuruluşlarda da casusların yetiştiği, hiç kimsenin diğerine demokrasi, barış, insan hakları için para vermediği bilinmektedir.

En iyi casusluk filmleri denildiğinde, tüm bu sır perdelerinin indirildiği, somut verilen gözümüzün önüne serildiği çalışmalardan bahsedilmektedir. Kimisi gerçek hikâyelerden yola çıkarken, kimisi de kurguyu ön planda tutar.

En İyi Casusluk Filmleri

Casusluk Nasıl Ortaya Çıkmıştır?

Tarihteki ilk casusluk olayının, Firavun tarafından örgütlendiği belirtilir. Kuşatma sırasında adamlarını çuvallara koydurtarak, Yafa’ya göndertir. Daha sonra, herkesin bildiği gibi Truva Atı, Odysseus tarafından antik kente giriş için tasarlanmıştı; içinde birçok asker gizlenmişti.

Casus, askeriyenin bir parçası şeklinde görülür. Hiçbir casus gönüllü olarak bu işe girmez. Nitekim, hem riskli bir iştir, hem çeşitli istihbarat verilerine ihtiyaç vardır, hem de donanım elde edilmelidir. Bu yüzden, her casus yetiştirildiği kültürün ve ülkenin ihtiyaçları dahilinde, gönderildiği ülkenin içinde gizlenir.

Türkiye’de de birçok casusluk olayı cereyan etmiştir. Osmanlı döneminde gelen İngiliz ve Fransız sefirler, din adamları vd. hep kendi ülkelerine istihbaratlar göndermişlerdir. Jurnalcilik, hem ülke içindeki aydınlara yönelik şekilde, hem ülke dışındaki isimler üstünden gitgide yayılmıştır.

Arabistanlı Lawrence bir arkeolog olarak, Osmanlı’ya karşı Araplar’ı kışkırtmıştır. Onun gibi pek çok arkeolog, bilim insanı da etik değerler kisvesi altında, ülkelerine veri aktarmışlardır.

18.-19. yüzyıl sanayi devrimi döneminde, Afrika’ya giden ünlü antropologların çoğu da, casusluk yapmışlardır. Mesela, Belçika’da II. Leopold, Kongo’yu bu insanlar sayesinde kontrol altında tutmuştur. Batılı ülkelerin doktor, rahip, rahibe, bilim insanı başlığı altında Afrika’ya gönderdiği insanlar, orayı biçimlendirmeye çalışmışlardır ve özellikle Batı Avrupa’ya sürekli veri akmıştır.

Bu anlamda, Rusya da birçok casus yetiştirmiştir. Günümüzde, Amerika da hem paralı güvenlik uzmanları/askerlerle hem de kurduğu üslerle, casusluk meselelerini daha organize hale getirmiştir.

Adı şafağın gözü anlamına gelen kadın casus Mata Hari’yi de anmadan olmaz. Kendisi Fransızlar’dan, İngilizler’den, Ruslar’dan aldığı bilgileri Almanya’ya göndermiştir. 15 Ekim 1917 yılında kurşuna dizilirken gözlerini bağlatmayıp, cesurca öldüğü söylenir.

En İyi Casusluk Filmleri

Türk sinemasında İlk Casus Filmi Hangisidir?

Sedat Simavi’nin 1917’de çektiği ve adı da ‘Casus’ olan film, 1. Dünya Savaşı’nda geçmektedir. Fakat, elimize filmden bir kopya ulaşmamıştır.

En İyi Casusluk Filmleri Nelerdir?

En iyi casusluk filmleri denildiğinde, 2000 yılı sonrası çekilen çalışmaları baz almak, gündemi kaçırmamamıza yardımcı olacaktır. Bununla birlikte, eski eserlere de değinilen karma bir liste oluşturulacaktır.

Filmleri aşağıda şöyle belirtebiliriz:

  1. Casus Oyunu

CIA için otuz yıl çalışan casus Nathan, eşyalarını toplamak için ofise gelir. Burada, daha önce pek çok ülkede birlikte çalıştığı Tom’un idam edileceği bilgisini alır. CIA’in toplantısına katılan Nathan, Çin’le işbirliği için, Tom’un harcanacağını anlayınca, eski dostunu kurtarmY karar verir.

2000 yıllarda çekilen filmin yönetmeni Tony Scott’tır. Başrollerde, Robert Reford ve Brad Pitt yer almaktadır.

  1. Ajan

CIA’in analiz uzmanlarından Susan Cooper, birlikte çalıştığı Bradley Fine’ın ifşa edilmesiyle birlikte, yarım kalan görevi devam ettirmek üzere, tüm sorumluluğu üstlenmek durumunda kalır.

Filmin yönetmeni Paul Feig olup, başrolünde Melissa McCharty yer almaktadır.

  1. Başkalarının Hayatı

Başkalarının Hayatı adındaki Alman filmi, kurduğu istihbarat servisiyle birlikte, Yüzbaşı Gerd Wiesler birtakım insanları takip etmeye başlar. Derken, bir oyun yazarını aldığı takiple birlikte, ilginç bir serüvenin içine girer. Bu adamın hayatına dahil olan Wiesler, onun ilginç kişiliğine duyduğu merakla birlikte, zamanla bir dostluğun da kapılarını aralar.

  1. Köstebek

John le Carre’in aynı adlı romanından sinemaya uyarlanan Köstebek, İngiliz casusu George Smiley’ın hükümet tarafından  kiralanmasının ekseninde döner. Smiley, içerde bir köstebeğin olduğunu da düşünmektedir. Bu anlamda, İstanbul’a bile uzanan bir hikâyenin peşinden gitmeye başlar.

Filmin yönetmeni, Tomas Alfredson’dur. Başrolde Gary Oldman oynamaktadır.

  1. 5 Parmak

Ankara’da yer alan bir İngiliz büyükelçi vekili casusluk yapmaktadır. İngiltere’nin sırlarını Almanlar’a pazarlamaktadır. Cicero kod adlı o sırada Polonyalı bir  kontese aşık olunca, işler birbirinin içine geçer. Film, Ankara-İstanbul hattında geçmektedir.

Yönetmeni Joseph L. Mankiewicz’dir. Başrollerinde, James Monson ve Danielle Darrieux yer almaktadır.

  1. 39 Basamak

İskoçyalı yazar John Buchan’ın aynı adlı romanından yola çıkılarak çekilen 39 Basamak, dairesinde ölü bulunan genç bir kadınla beraber, film heyecanlı bir hal alır. Öyle ki, kadın ölmeden önce Kanadalı bir işçi olan Richard Hannay’a birkaç sır vermiştir. Bir casusluk çetesinin olduğunu öğrenen Hannay, kendisine verilen bilgi dahilinde 39 basamakla ilgili gizemi çözmeye çalışıyor.

Filmin yönetmenlik koltuğunda Alfred Hitchcock yer alıyor. Başrollerde Robert Donat, Godfrey Tearle yer alıyor.

  1. 96 Saat

Emekli CIA ajanı Bryan’ın kızı, beyaz kadın ticareti yapan bir çete tarafından kaçırılır. Kendisi Los Angeles’te bulunan emekli ajan, kızın da Paris’te olduğunu öğrenir. Prosedürleri bir an önce halledip, çeteyi çökertmek zorundadır.

Filmin yönetmeni Pierre Morel olup, başrollerinde ise ünlü aktör Liam Neeson yer almaktadır.

  1. Medusa Darbesi

Çin’in başkan yardımcısı öldürülür. Bu işten CIA’in ünlü tetikçisi Jason Bourne sorumlu tutulur. Fakat, böyle bir tetikçi olmadığı anlaşılır. O kişi aslında David Webb adlı bir suikastçıdır. Ama, başkan yardımcısını o öldürmemiştir. Aynı zamanda, bir de sevdiği kadın kaçırılınca Webb, hem adını temize çıkarmak hem de onu kurtarmak adına eyleme geçer.

Filmin yönetmeni Paul Greeengrass’tır. Başrollerde Matt Damon, Joan Allen gibi isimler yer alır.

  1. Görevimiz Tehlike Serisi

İlk yapımı 1996 yılında olan Görevimiz Tehlike, tam 6 serilik dizisiyle casusluk filmlerinin klasikleri arasına girmiştir. En sonuncu filmde, Ethan Hunt IMF’den bir ekiple çalışır. O arada, Berlin’deki bir plütonyumu kurtarma görevi ters gider. Hunt, CIA’yle ters düşer. Buna rağmen, Hunt işini yapmayı sürdürür.

Yönetmenliğini Christopher Quarrie’nin yaptığı filmin başrolünde, diğer serilerde de oynayan Tom Cruise yer almıştır.

  1. James Bond Serisi

1952 yılında, İngilizler tarafından yaratılan hayali bir karakter olan James Bond, olaydan olaya koşan bir casus olarak sinema tarihinde yerini aldı. James Bond filmleri adıyla, serinin adına bir çok çalışma yapıldı. 2020 tarihli son film olan ‘Ölmeye Zaman Yok’ başlıklı James Bond çalışmasında, Jamaika’da sakin bir yaşam sürdüren James Bond’un, CIA’den bir arkadaşının kendinden yardım istemesiyle görevine dönmesi anlatılıyor.

James Bond’u Daniel Craig canlandırırken, yönetmen koltuğunda da Cary Joji Fukunaga bulunuyor.

En İyi Casusluk Filmleri

Casusluk Filmlerinde Dikkat Edilecek Özellikleri Nelerdir?

En iyi casusluk filmleri üstünden düşünecek olursak, bazı noktaları kaçırmamalıyız. Bu noktaları aşağıda verebilmemiz mümkündür:

* Casusluk filmlerinde düşülen ilk yanlışlardan biri, işin macera boyutunun dikkate alınması, ama arkada yer alan fonun es geçilmesidir. Bu yönde, filmlerin hangi tarihte, nerede geçtikleri mühim ayrıntılardır. Eğer, eserlerde öyle bilgiler sunuluyorsa, durum atlanmamalıdır.

* Casusluk filmlerinde casus olan karakterin konumu iyi irdelenmelidir. Ana karakter midir, anti karakter midir, karşıt karakter midir? Peki, karşıtsa kime göre, kime karşı karşıttır? Çünkü, bu filmlerde büyük algı operasyonları da uygulanmaktadır.

* Casus, bir edim, bir görev ekseninde mi ele alınmıştır; yoksa, onun insani çatışmaları, zaafları, sıkışmaları, hayalleri vd. de sunulmuş mudur?

Neden Casusluk Filmleri İzleriz?

En iyi casusluk filmleri diye düşünüldüğünde, genelde rahat anlayabileceğimiz, bizi şaşırtan ve heyecanlandıran, kimi zaman yanlı davrandığımız filmleri izleriz. Özellikle, 1. Dünya Savaşı, 2. Dünya Savaşı, Amerikan casusluk filmleri ilgimizi çeker.

Amerikan temelli FBI, CIA gibi yapılanmalarla, yine İngiliz temelli MI6 gibi yapılanmalar üstüne de filmler yapılmıştır.

Heyecan duymak, aksiyona kapılmak, filmdeki ipuçlarını yakalamak, arka planda dönen ve işin içine devlet, mafya, siyaset, sanat, bilim, iş ortamının vd. karıştığı karmaşık ilişkileri ağını görmek adına casusluk filmlerini izleriz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu