Faydalı Bilgiler

En İyi C Vitamini

Turunçgiller, en iyi c vitamini kategorisi içerisinde bulunur. Portakal, limon, greyfurt, mandalina ve bergamut, turunçgiller ailesinde bilinen c vitamini kaynaklarıdır ve oldukça da faydalıdır. Tercihen direkt tüketebilirsiniz. Tercihen de meyve sularını tüketerek, vücudunuzun alması gereken c vitamini ihtiyacını karşılayabilmeniz mümkün.

Günlük C Vitamini İhtiyacı Nasıl Karşılanır?

Günlük c vitamini ihtiyacı karşılanabilir. Tercihen kapsül halinde bulunan çiğnenebilir tabletlerle de c vitamini takviyesi almak mümkün. Ancak portakal, greyfurt, mandalina ve turunçgiller ailesinde bulunan c vitamini içeren ürünleri tüketmeniz, sağlık açısından daha faydalı olur.

C Vitamininin En İyi Kaynakları Nelerdir?

C vitaminin önemli kaynakları bulunmaktadır. Bunlar portakal, mandalina, limon, kırmızı ve yeşil biber, domates, roka, taze kuşburnu, brokoli, lahana, ıspanak gibi belirli ürünlerdir. Bu ürünlerin direkt olarak da tüketilebilirsiniz. Sebzeleri pişirerek tüketmeniz tercih edilir. İçeriğinde bu ürünlerin bulduğu ürünleri tüketmeniz de c vitamini ihtiyacını karşılamanız adına yardımcı olur.

Bununla beraber takviye gıdalarda önerilir. Günümüzde yapılan araştırmalar doğrultusunda en iyi c vitamini greyfurtta bulunuyor. Greyfurtun yalnızca yarısını tükettiğiniz takdirde bile almanız gereken günlük c vitamini ihtiyacının yaklaşık 2 / 3’ünü karşılayabilmeniz mümkün. Fakat portakal, mandalina da en iyi c vitamini kategorisine girer. Harici olarak eczanelerden dynavit c vitamini, çinko vitamin, c çinko gibi c vitaminlerini de alabilirsiniz.

 

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu