Webmaster

En İyi 5 Site Hız Testi Aracı

Webmasterlardan ziyade, kullanıcılar için ziyaret ettikleri sitenin açılış süresi çok önemlidir. Site 7-8 saniye içinde açılmazsa, ziyaretçi direk siteyi terk ediyor; hele ki zaman sabırsızlık çağı ise.. Site sahipleri, hız sorunundan kaynaklı ziyaretçi kaybından yakınıyorlardır. Site açılış süresi, SEO açısından da oldukça değerli bir unsurdur. Bu yazımızda, sitelerinizin açılış sürelerini etkileyen faktörleri tespit eden en iyi 5 site hız testi aracı listesini ele alacağız.

1) Google Page Speed Insights

Google Page Speed Insights
Google Page Speed Insights

Listenin başını elbette en büyük arama motoru Google’ın ürünü olan Insights çekiyor. Araca girdiğiniz siteyi; İlk Zengin İçerikli Boya, Hız İndeksi, Etkileşim Süresi, İlk Anlamlı Boya, İlk CPU Boşta, Tahmini Giriş Gecikmesi olarak 6 kriterde değerlendiren ayrıca; hem mobil hemde masaüstü olarak derecelendiren ve sitenin eksiklerini açıkça belirten Insights işinizi rahatça görebilir.
Buradan ulaşabilirsiniz: https://developers.google.com/speed/pagespeed/insights/

2) Google TestMySite

TestMySite, “Mobil hızınızı test edin. Sitelerin çoğu yükleme sırasında ziyaretçilerinin yarısını kaybediyor.” diyerek bizi karşılıyor. Webpagetest ve Google’ın ortak girişimi olan TestMySite; günümüzde mobil cihaz kullanımı, masaüstü kullanımına göre daha çok olduğu için sadece sitenin mobil cihaz hızını test etmek için kurulmuş bir platform. Siteyi, 3G bağlantısı ile ne kadar sürede ulaşılabildiğine kadar inceliyor. Çıkan sonuçları size mail yoluyla bildiriyor. Mobil kullanımın bu denli arttığı bir çağda gerçekten eksikleri kapatmak ve ziyaretçi kaybını önlemek için birebir.
Buradan ulaşabilirsiniz: https://testmysite.withgoogle.com/intl/tr-tr

3) GTmetrix

GTmetrix
GTmetrix

GTmetrix’de en iyi 5 site hız testi aracı arasında yer alıyor. Bu piyasanın abisi diyebiliriz. Sitenin yüklenme süresini, diğer siteler ile karşılaştırıp not veriyor. Sitenin; tamamen yüklenme süresi, toplam sayfa boyutu ve sorgu sayısını gösteren GTmetrix ayrıca derecelendirmeden sonra PageSpeed ve YSlow adında sekmeler açıyor ve değerlendirmede nelerin etkili olduğunu gösteriyor. Bu sekmelerden, nereleri düzeltmeniz gerekiğini bulabilirsiniz. Örnek vermek gerekirse; benim YSlow skorum, CDN (Content Delivery Network – İçerik Dağıtım Ağı) kullanmadığım için düşük ve bunu düzeltirsem sitemi daha da iyileştirmiş olurum.
Buradan ulaşabilirsiniz: https://gtmetrix.com/

4) Pingdom

Pingdom
Pingdom

Pingdom aracı; temelde sorgulanan sitenin ne kadar saniyede açıldığını hesaplamakta ve hangi unsurların bu açılış hızını etkilediğini grafiksel ve istatiksel olarak listelemekte. 7 farklı bölgeden seçim yaparak hız testi yapabileceğiniz Pingdom’da Türkiye bulunmuyor ne yazık ki. Yurt dışı bölgelerden sorgulama yapacağımızdan dolayı sayfa yüklenme süresinin yüksek çıkmasına şaşırmayın. Pingdom; sorgulanan sitenin açılış hızını etkileyen faktörleri didik didik inceliyor, sonuç ekranında ise neleri düzeltebileceğiniz hakkında fikir sunuyor.
Buradan ulaşabilirsiniz: https://tools.pingdom.com/

5) WebPageTest

Web Page Test
Web Page Test

TestMySite’de adından bahsettiğimiz WebPageTest, en iyi 5 site hız testi aracı listesinde muhakkak olmalıydı. Sanırım en detaylı site hız testi aracı WebPageTest. Siteyi, ilk tepki süresinden tutunda resimlerin sıkıştırılmasına kadar değerlendiren ve harf notu ile derecelendiren bir araç. WebPageTest, sonuçları hem grafiksel hemde video ile listeliyor. Evet, video! Sitenin tepki hızını ve yüklenme hızını videoya alan WebPageTest, site sahiplerinin gönlünü yıllardır olduğu gibi çelmeye devam edecek gibi duruyor.
Buradan ulaşabilirsiniz: https://www.webpagetest.org/

Yazımızı okuduğunuz için teşekkür ederiz. Yorum bırakmayı unutmayın. 😊

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu