Sinema

İzlenmesi Gereken En İyi 15 Türk Komedi Filmi

Herkesin mutlaka gülerken kendinden geçtiği en iyi Türk komedi filmleri listesi vardır. Kimisi, başkalarının listesinden bir kaç bir şeyler araklayarak kendi listesine ekler. Bizde, bizim listemizden izlemediyseniz araklayarak kendi listenize ekleyebileceğiniz en iyi 15 Türk komedi filmi listesi yapmaya karar verdik. Liste en çok izlenen Türk komedi filmleri içeriyor ve şunu demeliyiz ki sıralamanın önemi bulunmamakta, hepsi birbirinden güzel filmler. Sizin de izlemelere doymadığınız bir Türk komedi filmi varsa yorum atarak diğer ziyaretçilerin bilgilenmesini sağlayabilirsiniz.

1 – Düğün Dernek (1 ve 2)

Ahmet Kural, Murat Cemcir, Rasim Öztekin, Devrim Yakut, Barış Yıldız, Şinasi Yurtsever, Zerrin Sümer, Kemal İnci, Burak Satıbol, Korhan Herduran, Yeliz Kuvancı, Cemil Şahin, Erol Aksoy, Basri Albayrak, Kebire Tokur, Reyhan İlhan, Toygun Ateş’ten ve bir çok efsane isimden oluşan dev bir kadro. Filmin ilkinde, imece usulü yapılmaya çalışan ve zincirleme gelişen aksiliklerden doğan komedi tufanı işlenirken; ikinci filmde, düğünde oluşan aksiliklerden nasibini almayan Fiko ve Çeto ikilisi bu kez sünnet düğünü yapmayı kafaya koymuşlardır.

Şahsen benim gülmekten öldüğüm bir repliği yazmadan edemeyeceğim (Fragmanda da geçtiği için spoiler verme korkusu olmadan rahat rahat yazıyorum. 😁);
– Benim Twitter’da 27 takipçim var da.
+Terbiyesizler, sen kim kimi takip ediyosun Sivas lan bura.
Tacüz ya bildiğin.

2 – G.O.R.A / A.R.O.G / Arif V 216

En iyi 15 Türk komedi filmi listesi Cem Yılmaz’sız olmaz elbette! Cem Yılmaz’ı bilmeyen ve sevmeyen yoktur diye tahmin ediyorum. Cem Yılmaz’ın, Türk sinema sektöründe yükselişe geçmesinde etkili olan üçlemeyi izlemeden Türk komedisi izledim demeyin. Bu filmi çeken ekip kör oldu ya.

3 – Eyvah Eyvah (1, 2 ve 3)

Ata Demirer’in mimikleri, Trakya şivesi ve esprileri.. Hakan Algül’ün yönettiği ve Ata Demirer, Demet Akbağ Özge Şakrak Borak ile Salih Kalyon’un oynadığı Eyvah Eyvah, 26 Şubat 2010’da UIP Filmcilik dağıtımıyla BKM Film tarafından vizyona çıkarılıyor. Hüseyin, Trakya’nın bir köyünde ninesi ve dedesiyle büyüyen bir delikanlıdır. İki büyük aşkı klarnet çalmak ve Müjgan ile hayatı mutlu devam ederken, hiç beklemediği bir olay onu köyünden ayırır. İstanbul’a gelen Hüseyin’e önce klarneti, sonra da şarkıcı Firuzan destek olacaktır. İstanbul’un gece kulüplerinde fırtına gibi esen Firuzan’ın hayatı rengarenk ve bir o kadar da karışıktır. Hüseyin’le tanışınca hayatına hem kahkaha hem macera dahil olacaktır.

4 – Kolpaçino (1, 2 ve 3)

Kolpaçino serisi kesinlikle en iyi 15 Türk komedi filmi listesinde olmalıydı. Altın kapılarımız kan oldu Tayfun!, Ben bu dünyadan değilim evladım! ve Kim kimi koparıyor! replikleri ile tanıdığınız seri bu. İzlemek isteyenler için kaynak vermek gerekirse Youtube’da Fanatik Film’in kanalında filmler mevcut.

5 – Celal ile Ceren

Şahan Gökbakar ve Ezgi Mola’nın baş rollerinde olduğu Türk komedi/aşk filmi. Şahan Gökbakar’ın, küfürlü esprilerinden sıkmadığı tek film bu diyebilirim. Daha az argo daha az küfür ve daha fazla komedi! Konusundan az biraz bahsetmek gerekirse; Celal, arkadaşının bekarlığa veda partisine gitmek ister fakat Ceren izin vermez. Celal, kaçak göçek partiye gider, bunu Ceren öğrenir ve olaylar gelişir.

6 – Çakallarla Dans (1, 2, 3, 4 ve 5)

Türk komedi filmlerinin olmazsa olmazı Çakallarla Dans beşlemesi. Ki muhtemelen 6. filmi de çıkacak. Dört kafadar çocukluk arkadaşı başlattıkları bu alengirli işleri ellerine yüzlerine bulaştırır ve başlarına gelmedik komik olay kalmaz. Kısa yoldan para kazanmak uğruna bindikleri geminin dümeni onları, akıllarına bile gelmeyecek çılgın ve eğlenceli bir serüvene sürükler. Anıra anıra güldüğüm bir sahneyi yazmak istiyorum. Hikmet bir gazla kavgaya gider ve kavgadan dayak yemiş bir vaziyette, ağzında ayakkabıyla gelir ve der ki; “Allah’tan ağzıma soktular yoksa abdestim bozulacaktı.” 😁 İzlemek isteyenler için kaynak olarak Youtube’da TAFF Pictures’in kanalında filmler var.

7 – Çalgı Çengi (1 ve 2)

Çalgı Çengi, Ahmet Kural ve Murat Cemcir’i zirveye taşıyan filmlerden biridir. Salih ve Gürkan; düğün, kına gecesi gibi organizasyonlarda müzisyenlik yaparak hayatını kazanan Ankaralı iki teyze oğludur. İkili, bir gece ikinci sınıf bir düğün salonunda sahne almak için yola çıkarlar. Bodrum katında hazırlanırlarken, yanı başlarında işlenen bir cinayet komik olaylar zincirinin de tetikleyicisi olacaktır.

8 – Pek Yakında

En iyi 15 Türk komedi filmi arasında bende bambaşka bir yeri olan Cem Yılmaz filmi.. Eski bir oyuncu ve korsan CD satıcısı olan Zafer, hayatın acımasız yüzüne karşı duramamış bir adamdır. Eşi Arzu boşanmak isteyince, Zafer kendini ispat etmek için 1970 senelerinde senaryosu hazırlanmış fakat gerçekleştirilmemiş film projesi olan Şahikalar filmini çekmek ve artık boş bir adam olmadığını göstermeye çalışacaktır.

9 – Pardon

Sinan Çetin yapımı; Türkiye’nin, adalet mülkün temelidir sözüne karşı yapılmış komedi/dram filmi. Konusu ise; İbrahim, Aydın ve Muzaffer yakın 3 arkadaştır. İbrahim, resmi üniforma görmekten çok rahatsız olan biridir. İbrahim, bir gün resmi üniformalı birisiyle karşılaşınca hemen oradan kaçmak ister ancak durumdan şüphelenen polis, 3 arkadaşı da içeri alır. Suçsuz yere 6,5 yıl hapis yatan arkadaşlar sonunda dışarı çıkmayı başarır. İzlemek isteyenler için, film Sinan Çetin’in Youtube kanalında film mevcut.

10 – Yahşi Batı

Sürekli Cem Yılmaz ama ya demeyin! Cem Yılmaz’ın filmleri, en çok izlenen Türk komedi filmleri konusunda sayılı isimlerden. 19. YY’da özel görev için padişah tarafından Amerika’ya gönderilen iki Osmanlı yetkilisi Aziz Bey ve Lemi Bey trenle yaptıkları yolculuk esnasında yanlarında taşıdıkları değerli elması, treni durduran haydutlara kaptırırlar. Sonrasında hem elması bulmak hem de çalınan paralarını toparlamak için para kazanmanın yollarını arayan ikili dönemin revaçta olan işlerinden birine atılırlar. Kasabalarda aranan azılı suçluluların peşine düşüp ödül avcısı olan ikilinin maceralı yolculuğu sadece bunlarla sınırlı kalmaz. Yaşadıkları kasabada başlarına türlü dertler açan ikiliyi fazlasıyla eğlenceli maceralar beklemektedir. Filmi izlemek isteyenler Youtube’da Fanatik Film Klasik kanalında bulabilirler.

11 – Organize İşler (1 ve 2)

İlk filmini 2005’te çeken Organize İşler, en çok izlenen Türk komedi filmleri arasında yer almakta. 14 yıl aradan sonra ikinci filmini 2019’da çıkardılar.İlk filmin konusu; İstanbul’da araba hırsızlığı yapan bir çetenin lideri, bir kovalamaca sırasında intihar etmek üzere olan birinin evine sığınır. Hayatını kurtardığına inandığı bu kişiye iş vermek ve hırsızlığa teşvik etmek ister. Yaptığının büyük bir hata olduğunu kısa sürede anlayacaktır.

En iyi 15 Türk komedi filmi listesine, birincisi bu denli sevildiği için giren kinci filmin konusu; Organize İşler Sazan Sarmalı, Asım Noyan ve çetesinin serüvenini konu ediyor. İstanbul şehrinde organize işler tüm hızıyla sürmektedir. Asım Noyan, senelerdir attığı yalanlar ve çevirdiği oyunlarla insanları dolandırmaktadır. Kimsenin enseleyemediği Asım Noyan ve çetesi, bu kez de “sazan sarmalı” olarak adlandırdıkları bir üç kağıda bulaşır. Dolandırıcılar kralının biricik kızı Nazlı’yı dolandırınca, Asım Noyan ve ekibi hemen harekete geçer. Nazlı, her ne kadar babasını organize işlerden vazgeçirmeye çalışsa da, kendisini birden sazan sarmalının içerisinde bulur.

12 – Mandıra Filozofu (1 ve 2)

Film, yaşadığı dünya düzenine sürekli karşı gelme çabasında olan baş rolümüz Mustafa Ali’nin; Muğla/Çökertme köyünde eski bir kulübede yaşamaya sürükler. Çalışmaya kesinlikle karşı olan Mustafa Ali, Felsefe mezunu bir adamdır ve zamanının tamamını kitap okuyarak geçirir. Bir diğer kahramanımız ise Cavit. Cavit, İstanbul’dan; Mustafa Ali’nin arsasını satın alıp butik otel yapmak isteyen çakal bir iş adamıdır. Cavit, Mustafa Ali’yi tanıyınca tüm fikirlerinden vazgeçer. En iyi 15 Türk komedi filmi listesinde bu filmin yer alması sizi şaşırtmasın. Ya bu da komik mi abi? diye sormayın. Güldürürken düşündüren ve sistemi sürekli reddeden Mustafa Ali’nin hikayesini kesinlikle izlemelisiniz. Filmi izlemek isteyenler MinT’in resmi Youtube kanalına göz atabilirler.

13 – Yol Arkadaşım (1 ve 2)

Çok Güzel Hareketler Bunlar’dan tanıdığımız Oğuzhan ve İbrahim’in romantik komedi tarzında çıkardıkları güzel filmlerden.. En iyi 15 Türk komedi filmi listesinde kesinlikle yer vermem lazımdı. Ayrıca Türk romantik komedi film önerisi isteyenler için biçilmiş kaftan. İşinde bunalımlı zamanlar geçiren ve hayatında sıkıntılı bir dönemden geçen ilaç mümessili Onur (Oğuzhan Koç), Kurban Bayramı yaklaşırken başarması güç görevlerle karşı karşıya kalmıştır. Ayvalık’taki kız arkadaşının ailesiyle tanışmak için bir an önce orada olması, öte yandan kısa süre önce kaybettiği işini de geri kazanması gerekmektedir. Bir telefon uygulaması aracılığıyla Ayvalık yolculuğunda yanına yol arkadaşı olarak aldığı Şeref’in (İbrahim Büyükak) varlığı ise bu işleri başarabilmesi için en büyük engel olacaktır. Şeref’in yol boyu başına açtığı belalar, öte yandan yolculuk sırasında tanıştıkları Bahar (Aslı Bekiroğlu), Onur için bu yolculuğu unutulmaz kılacaktır.

14 – Sağ Salim (1 ve 2)

Salim hem ölümden hem de ölülerden çok korkan, saf bir Anadolu köylüsüdür. Ekmeğini taştan çıkartır; köyden kasabaya kamyonetiyle mal taşıyarak üç beş kuruşla hayatını döndürür. Fakat kabus gördüğü bir gecenin sabahında köy muhtarı kendisinden Mersin’den Sivas’a bir cenaze taşımasını rica eder. Başta çok isteksiz olsa da muhtarın ısrarı kıramaz ve komedi dolu yolculuk başlar. Yapımcılığını, yönetmenliğini Ersoy Güler’in üstlendiği filmin yazar kadrosunda Güler’in yanı sıra Alper Erze, Korhan Uğur, Şeyda Delibaşı isimleri yer alıyor. Filmin oyuncu kadrosunda ise Burçin Bildik, Fulya Zenginer, Alper Saldıran gibi isimler yer alıyor. Filmi, TAFF Pictures’ın Youtube kanalında bulabilirsiniz.

15 – Ali Baba ve Yedi Cüceler

Amma da Cem Yılmaz filmi var ya listede demeyin; en iyi 15 Türk komedi filmi listesinde Cem Yılmaz filmleri olmazsa olmazdır. Ayrıca sonuncuydu. 😁 Ali Baba ve Yedi Cüceler filminin hem senaristi hemde yönetmeni Cem Yılmaz’dır. Bu adam az fakat iyi filmler çıkarıyor. Şenay (Cem Yılmaz) ve kayınbiraderi İlber, bahçe süsü olarak cüceler tasarlayıp satan iki “iş adamıdır.” İç pazardaki girişimlerinde başarısız olup, Şenay Cüccaciye markası atında kurumsallaşıp yurt dışına açılmak isteyen ikili, soluğu Sofya’da düzenlenen bir bahçe fuarında alırlar.

Tamamen tesadüf bir yanlış anlaşılma sonucu büyük mafya lideri Boris Mancov’un adamlarına bulaşan Şenay ve İlber, kendilerini kedi-fare oyununu andıran bir insan avının göbeğinde bulurlar! Karşılarına çıkan Tayanç Pakça, Veronika ve Kenan Memedov gibi nev-i şahsına münhasır karakterlerle maceraları da renklenecektir. Oyuncu ve komedyen Cem Yılmaz filmografisinin hem yazıp hem yönettiği 4. film olma özelliğindeki  Ali Baba ve 7 Cüceler’de seyirciyi yine ilginç bir hikaye bekliyor. Filmin oyuncu kadrosunda Yılmaz’a Zafer Algöz, Yosi Mizrahi, Bahtiyar Engin, Çetin Altay, Irina Ivkina eşlik ediyor.

Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu