Sinema

En İyi 10 Belgesel

Belgesel film ve belgesel diziler gün geçtikçe kalitesiyle birlikte popülaritesi de artan bir alan. Bu sektörün hızla gelişmesinde National Geographic , Netflix HBO ve BBC katkısı oldukça büyük. Belgeseller , birçok konuda olabilmekte ve bu nedenle kapsama alanı oldukça geniştir. Şimdi en iyi 10 belgesel listesine geçelim.

Bu yazıda hangi belgesel türleri var?
Bu yazıda hayata dair belgeseller, BBC belgeselleri, National Geographic belgeselleri, Netflix belgeselleri, doğa belgeselleri, uzay ve zaman üzerine belgeseller, propaganda belgeselleri, gezi belgeselleri, bilimsel belgeseller, biyografi belgeseli ve daha birçok alanda çekilmiş alanında en iyi belgeseller bir araya getirilmiştir. Belgeseller listesinde eklenmesini uygun gördüğünüz belgeselleri, yorum kısmında belirtebilirsiniz.

1) Free Solo

Doğa sporlarına ne kadar hakimsiniz bilmiyorum ama Free Solo, hiçbir yardımcı ekipman olmadan çıplak ellerle tırmanma anlamına geliyor. Bu belgeseldeki kahramanımız Alex Honnold, “Free Solo” tekniği ile 3000 ft yüksekliğe tırmanırken nefesiniz kesilecek. Belgeseller arasında en iyilerden biridir.

2) Food Choices (Gıda Seçimi)

Aslında bu belgesel herkesin izlemesi gereken tarzda bir belgesel. En önemli hedefin kâr olduğu, küçük çiftliklerin geçinmekte zorlandığı ve sahtekarlığın kol gezdiği gıda sektörünün üzerindeki örtüyü kaldırıyor. Kesinlikle izlenmesi gereken en iyi 10 belgesel önerileri arasında. İnsanların nasıl kandırıldığını, gıda sektöründe ne gibi oyunların döndüğünü anlatan muhteşem bir Netflix belgeseli.

3) Minimalism: A Documentary About the Important Things (Minimalizm: Önemli Şeylere Dair Bir Belgesel)

Minimalizm, TDK’da henüz bir tanımı bulunmayan lakin çağrışımından ötürü “daha az”, “küçük”, “öz”, “basit” şeylerden bahsedilirken kullanılır. Ama bu tanım minimalizm anlamını tam olarak karşıladığı söylenemez. Minimalizm aslında bir şeyleri az kullanmaktan çok , işlevine ve amacına uygun olarak kullanmaktır. İnsanoğlu bu hayatta hep daha fazlasını arzu ederek, daha fazlası sahip olmak için çabalamaktadır. İşte bu belgesel tamda size bir şeyleri işlevine ve amacına göre daha az ve verimli kullanmayı anlatmaktadır. Belgeseller, insanlara bir şeyler katmak ve öğretmek için izleniyorsa eğer; bu belgeseli en iyi 10 belgesel önerisi listesine eklemeden duramazdım.

4) Icarus

En iyi belgesel film oscar’ı ödülüne layık görülen Icarus belgeselinin; yönetmenliğini yapan Bryan Fogel , sporda dopingin etkisini araştırmaya koyulur. Aynı zamanda amatör bisikletçi olan Bryan Fogel dopingi kendi üzerinde deneyerek Dr. Grigory Rodchenkov ile birlikte ölçümü yapar. Bu iki araştırmacı çıktıkları yolda şok edici sonuçlarla karşılaşırlar ve dev bir doping skandalının göbeğine düşerler. Spor ile ilgili iseniz tamda size göre.

5) Through the Wormhole

Başlangıçtan önce ne oldu? Yalnız mıyız? Buraya nasıl geldik? Karanlığın ötesi var mı? Kara delikler nedir, nereye çıkıyor? Bir yaratıcı var mı? (Tövbe tövbe..) Zamanda yolculuk mümkün mü? Gibi sorulara cevap vermeye çalışan bir belgesel serisidir. Bu konularda alakanız yoksa bazı bölümleri biraz ağır gelebilir. Yine buda izlenilmesi gereken en iyi belgeseller arasında yerini alıyor.

6) Planet Earth

Dünyanın inanılmaz bitki örtüsünü ve hayran bırakan vahşi yaşamı gözler önüne seriyor. Geçmişten günümüze yapılmış tüm doğa belgesellerinin sınırlarını yeniden çizen Planet Earth belgeseli, yüksek çözünürlüklü resimleri ve havadan çekilmiş açıları ile teknoloji ile doğanın muhteşem uyumunu gözler önüne seriyor. Planet Earth belgeseli ilk olarak 2006 yılında 6 bölüm olarak yayınlandı daha sonra ise ikinci serisi çekildi. BBC belgeselleri arasında en iyilerden biri.

7) The Defiant Ones

En iyi 10 belgesel önerisi listesinde, The Defiant Ones’i önermesem olmazdı. Bol ödüllü bir belgesel. Kendrick Lamar, Lady Gaga, Snoop Dog, Will.i.am, Gwen Stefani, Eminem, Bono, Bruce Springsteen, Ice Cube, Patti Smith ve daha birçok ünlü. Bu dört bölümlük belgesel dizide ismi geçen müzisyenlerin hayat hikayelerini öğrenmenin yanında; muhteşem bir müzik serisi sizleri bekliyor olacak. Bu belgesel dizi, en iyi belgesel dizi dahil olmak üzere 5 dalda Emmy adaylığı bulunuyor. Üstelik en iyi müzik filmi kategorisinde bir Grammy kazanmıştır.

8) The Confession Tapes (İtiraf Kasetleri)

Gerçek suçları konu alan bu belgesel dizisi; zoraki, istemsiz veya düzmece itiraflar nedeniyle cinayetten hüküm giydiklerini iddia edenlerin davalarını inceliyor. Kısacası İşlemedikleri suçları çeşitli baskılar altında “itiraf” edip hüküm giyenleri konu alan, bizimkiler de dert mi dedirten Netflix yapımı belgesel. Onca insanın suçsuz yere hapishanelerde sürünmesi içler acısı.

9) She’s Beautiful When She’s Angry (Öfkelendiğinde Bir Başka Güzel)

Yönetmenliğini Mary Dore’un yaptığı tarihi bir belgesel niteliğindeki; Öfkelendiğinde Bir Başka Güzel (She’s Beautiful When She’s Angry), 1960’lardaki kadın hareketine derinlemesine odaklanarak mücadelenin sembolü olmuş kadınlara odaklanarak geçmişteki kadın direnmesini günümüze yansıtıyor.
Dikkat! Feminist duygularınız kabarabilir. 🙂 🙂

10) Chef’s Table (Şefin Masası)

Bu Emmy adayı belgesel dizide, yaratıcı yemekler ve baştan çıkarıcı tatlılarla gurme yemek kavramını baştan tanımlayan, dünyanın farklı yerlerindeki yıldız şeflerle tanışacaksınız. Eğer aşçılık üzerine ilginiz varsa izlemeniz gereken bir belgesel.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu