Genel

Dünyanın En Güvenilir 10 Ülkesi

Herkes tatil yapacağı zaman veya ülkeler arası taşınacağı zaman araştırmaya-soruşturmaya başlar. Hangi ülkenin ekonomisi, yaşam standartları, hayat şartları nedir? Dünyanın en güvenilir 10 ülkesi listemiz sorularınıza cevap olacak.

10) Kanada

Kanada, yerleşmek veya seyahat etmek için kesinlikle en güvenli ülkelerden birisidir. Suç oranları da çok düşük ve yasaları katıdır. Kanada, çok kültürlü yapısıyla da övünmektedir. Kanada, istatistiklere göre insan haklarının en çok kabul gördüğü ülkelerin başında gelmektedir.

9) Singapur

Singapur, bir ada ülkesidir ve Asya bölgesinde yer almaktadır.Nüfusu 5.6 milyonu az biraz geçmekte ve suç oranı oldukça düşüktür. Kuralları sıkı olduğundan beri, heniz kimse ağır bir suç işlemedi. Böylesine güvenli bir ortam turistlerin de oldukça dikkatini çekiyor.

8) İsveç

İsveç; nefes kesici doğa manzaralarına sahip, barış dolu, samimi bir ülkedir. İsveç’te genelde hayat huzur içinde geçmekte. Avrupa ülkelerine nazaran, trafik kazalarında bile Dünyanın en güvenilir ülkelerinden biri İsveç’tir. 1766’da İsveç, dünyada basın özgürlüğüne izin veren ilk ülke olmuştur.

7) Yeni Zelanda

Yeni Zelanda’nın nüfusu 2017 sayımlarına göre 4.7 milyondur. Zelandalılar, Anadolu insanı gibi yabancı bile olsa insanları ağırlamaktan mutluluk duyar. Yeni Zelanda, güvenli olmasıyla ünlüdür. Suç oranları o kadar azdır ki; haber kanalları, haber bulamamaktan yakınır.

6) İsviçre

Dünyanın en güvenilir 10 ülkesi listesinde bu tertemiz ve düzenli ülkeye yer vermemek elbette olmaz. İsviçreliler, hayatı hep güzel yaşamak isterler. İsviçre’nin temizliğinin de Singapur’dan geri kalır bir yanı yoktur. Yerde bir çöp bile bulamazsınız. Düzene ve titizliğe ülkece çok önem veriyorlar.

5) Avusturya

Bir çok Avusturyalı iç rahatlatıcı bir şekilde güvenilirdir ama bu tüm Avusturyalıların kanuna saygılı oldukları anlamına gelmez. Yaşam standartlarının çok üstünde olan Avusturya, insanın rahatça tatil yapabileceği ve hiç çekinmeyeceği ender ülkeler arasında bulunuyor.

4) Finlandiya

Finlandiya; gezi için keyifli, son derece refah, güvenli, modern, yeşil ve temiz bir İskandinav ülkesidir. 188.000 adet göl ve bir o kadar da adaya sahiptir. Finlandiya’nın tek dezavantajı çok soğuk olması sayılabilir. Güvenli yerlerde tatil yapmak isteyenler, bu sade ülkeyi tercih ediyorlar.

3) Danimarka

Sadece cinsiyet eşitliğinin ana vatanı değil aynı zamanda insan haklarının ihlaline tolerans göstermeyen özgürlükçü bir ülkedir. Geçmiş tarihlerinde; askeri saldırıları oldu fakat şuan yapılan istatistiklere göre suç oranının en az olduğu ilk 3 ülke arasında yer alıyor.

2) Norveç

Norveç’teki suç oranı çok düşüktür. Büyük şehirlerde bir kadın gece olsa bile çok rahat yürüyebilir ve istediği gibi dolaşabilir. Bizim memleketteki gibi; “hişş, bi baksana, hooop, fıstık” gibi tacizlere uğramaz.. World’s Happiness Report’un, 2013 raporuna göre 156 ülkede anket yapıldı. 156 ülke arasında Norveç’in en mutlu ülke olduğu sonucuna ulaşıldı. (Aynı ankette biz 74. olduk.)

1) İzlanda

Dünyanın en güvenilir 10 ülkesi listesinin birincisine geldik. 338 bin kişilik nüfusa sahip bir ülke. Kişi başı milli gelir 40.000 dolardır ve ordusu olmayıp NATO’ya üye olan tek ülkedir. Toplam 5 üniversitesi ve 2 koleji vardır. Eğitim seviyesinin oldukça yüksek olduğu ülkede vatandaşlar; suç ve kargaşaya yol açabilecek olayları çözmek için ellerinden yapıyor.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu